Čistý zisk Komerční banky v prvním pololetí  klesl na 5,762 miliardy korun z 6,412 miliardy korun za stejné období v minulém roce. To představuje pokles o 10,1 procenta v porovnání s první polovinou 2008. Banka oznámila výsledky v tiskové zprávě. V samotném druhém čtvrtletí banka vykázala čistý zisk 2,963 korun, když trh čekal 2,66 miliardy.

Výsledek banky ovlivnilo náročné ekonomické prostředí v České republice, jež mělo za následek zpomalení růstu výnosů a zvýšení rizikových nákladů v porovnání s předchozími roky.

To je lepší výsledek než čekal trh. Analytici předpovídali, že čistý zisk bude zhruba 5,4 miliardy korun, zatímco loni vykázala čistý zisk 6,4 miliardy. Příčinou poklesu je masivní tvorba opravných položek ke zhoršujícím se úvěrům, uvedli analytici.

Celkové čisté provozní výnosy se ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 zvýšily o 4,9 procenta na 16 972 milionů Kč. Čisté úrokové výnosy vzrostly o 6,9 procenta na 11 020 milionů Kč a těžily hlavně z růstu úvěrování. Zatímco úroková rozpětí u úvěrů narostla, marže na depozitech poklesly vlivem zvýšeného tlaku trhu, plynoucího ze zhoršení likvidity na mezibankovním trhu.

Meziročně vzrostl objem půjček klientům o 9,1 procenta na 382,5 miliardy Kč. Tento nárůst byl především tažen hypotékami a úvěry malým podnikům, které vzrostly o 17,1 procenta, resp. o 10,5 procenta.

 

Komerční banka má 1,6 milionu klientů. Majitelem většiny akcií je francouzská Société Générale. Z jiných velkých bank v tuzemsku Česká spořitelna v pololetí meziročně snížila čistý zisk o 4,4 procenta na 6,3 miliardy korun a UniCredit o takřka polovinu na 1,2 miliardy korun. ČSOB zveřejní výsledky hospodaření ve čtvrtek

Špatné úvěry srazily zisk majitele Komerční bank na polovinu

Zvýšené náklady na vypořádání se špatnými úvěry a rizikovými aktivy ovlivnil čtvrtletní výsledek francouzské banky Société Générale. Její čistý zisk se v letošním druhém čtvrtletí meziročně snížil o 52 procent na 309 milionů eur (zhruba osm miliard Kč).

I přes vytvořené rezervy na špatné úvěry a riziková aktiva se banka dostala ze ztráty v prvním čtvrtletí. Rezervy na špatné úvěry dosáhly výše 1,08 miliardy eur, zatímco trh čekal 1,35 miliardy eur. Oznámila to ve středu firma.

Čtvrtletní zisk nicméně výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 97 milionů eur. Hospodářský výsledek navíc představuje zlepšení ve srovnání se ztrátou 278 milionů eur, kterou banka vykázala v letošním prvním čtvrtletí.

Société Générale se loni stala obětí velkého skandálu, v jehož centru stál její tehdejší makléř Jérôme Kerviel. Ten banku připravil o miliardy eur nepovolenými spekulacemi na finančních trzích.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru