Britská bankovní skupina HSBC vytvořila v prvním pololetí hrubý zisk 5,02 miliardy dolarů (asi 90,8 miliardy Kč). Meziročně je to propad o více než 50 procent, zisk ale překonal odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters předpokládali, že zisk se sníží až na 4,9 miliardy dolarů. HSBC je největší bankou v Evropě a má silné zastoupení i v jihovýchodní Asii.

Čistý provozní zisk společnosti klesl o 12 procent na 34,741 miliardy dolarů. "Naše výsledky jsou důkazem, že banka HSBC je schopna vykázat zisk, vytvářet kapitál a zajistit příjem pro svých akcionářů během celého ekonomického cyklu, a to i v době náročných tržních podmínek," uvedl předseda představenstva banky HSBC Stephen Green.

HSBC se potýká s růstem objemu špatných úvěrů. Problém je to pro banku jak ve Spojených státech, tak v Evropě a v Asii. Objem špatných úvěrů v prvním pololetí dosáhl 13,93 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve to bylo jen 3,9 miliardy dolarů.

 

 

V porovnání s loňským rokem hodnota opravných položek banky HSBC v prvním pololetí zvýšila o 39 procent na 13,9 miliard USD. Britská banka se ve svém stanovisku vyjádřila, že "s velkou pravděpodobností očekává v budoucnu růst". Upozornila však, že "ekonomická prognóza zůstává nejistá".

Špatné úvěry trápí i Barclays

Podobně jako HSBC má problémy s růstem objemu špatných úvěrů i jiná britská banka Barclays. Ta v pololetí hospodařila s hrubým ziskem 2,98 miliardy liber (asi 89 miliard Kč), což je meziroční nárůst zhruba o osm procent. Výsledek zaostal za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali zisk 3,5 miliardy liber.

Druhá největší banka v Británii ale zároveň oznámila, že se jí v pololetí prudce zvýšil objem špatných úvěrů. Dosáhl 4,56 miliardy liber, což je proti loňsku nárůst o 86 procent. Management očekává, že objem špatných půjček se bude zvyšovat i nadále a za celý finanční rok by mohl přesáhnout devět miliard liber.

Banka nicméně registruje, že tempo zvyšování objemu špatných úvěrů se snižuje a hovořit by se prý dalo i o stabilizaci. Další růst je ale přesto jistý. V roce 2008 činil objem špatných úvěrů 5,4 miliardy liber. "U některých úvěrových kategorií vidíme, že tempo jejich zhoršování se zpomaluje a objevují se známky stabilizace," řekl k pololetním výsledkům generální ředitel banky John Varley.

Analytici vidí za nesplněním odhadů především nepatrně vyšší objem špatných úvěrů a také částku téměř 900 milionů liber, kterou musela banka zaúčtovat v souvislosti se zůstatkovou hodnotou svých vlastních dluhů. Tato položka byla vyšší, než se analytici domnívali.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru