Zisk čtvrté největší japonské automobilky Suzuki se ve druhém čtvrtletí letošního roku propadl o 80 procent. Společnost vykázala provozní zisk 6,86 miliardy jenů. Ještě loni dosáhl provozní zisk hodnoty 33,8 miliardy jenů. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Automobilka vydělala 2,14 miliardy jenů v prvním čtvtletí, což byl enormní propad o 92 procent oproti tržbám z minulého roku. Prodej automobilů firmy Suzuki klesl o 12,4 procenta na 541 000 vozů.

Rivalové také bojují

Větší japonští rivalové Honda Motor a Nissan Motor překvapili, že jejich zisk zůstal v kladných číslech, což bylo podle analytiků zapříčiněno spíše drastickým snižováním nákladů než oživením poptávky.

Naopak vykázaly v prvním finančním čtvrtletí končícím v červnu pokles provozního zisku o téměř 90 procent.

Provozní zisk Hondy, jež je druhou největší japonskou automobilkou po rivalovi Toyota Motor, se ve čtvrtletí propadl o 88 procent na 25,2 miliardy jenů (necelých pět miliard Kč). Analytici přitom podle agentury Reuters počítali se ztrátou 106 miliard jenů. Tržby se snížily o 30 procent na zhruba dva biliony jenů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru