Telekomunikační firma Telefónica O2 vykázala za pololetí jen o velmi málo horší zisk, než se čekalo. Jeho výše činí 5,7 miliardy korun, což je meziročně o 1,4 procenta méně. Výnosy klesly o 4,8 procenta na 29,8 miliardy korun. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Analytici vesměs předpokládali mírný nárůst zisku a pokud jde o tržby, očekávali pokles mírnější, o tři až čtyři procenta.

"Makroekonomické prostředí v České republice se výrazně zhoršilo. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku došlo k dalšímu prohloubení ekonomické krize, která se projevila zejména ve spotřebě našich mobilních zákazníků a výnosech ze služeb. Počet našich zákazníků přesto nadále roste solidním tempem," uvedl generální ředitel firmy Salvador Anglada.

Aktivních mobilních zákazníků v Česku (těch, kteří použili telefon v posledních třech měsících) bylo ke konci června 4,84 milionu, meziročně o 2,1 procenta více. Počet pevných linek klesl o sedm procent na 1,8 milionu, naopak firma má nyní o 14 procent více internetových přípojek ADSL (682.000). Počet uživatelů internetové televize O2 TV stoupl o více než třetinu na 133.000.

Příjmy z mobilního podnikání v pololetí meziročně klesly o 5,5 procenta na 15,6 miliardy korun. Na poklesu se projevilo snížení mezioperátorského poplatku za volání do mobilních sítí, nižší výnosy za hovorné a volání ze zahraničí, takzvaný roaming. Průměrný měsíční výnos na zákazníka klesl o šest procent na 526 korun.

"Dárek" od T-Mobile 

Výsledek hospodaření Telefóniky ve druhém čtvrtletí ovlivnil mimořádný příjem 900 milionů korun od konkurenčního T-Mobilu. Jde o vyrovnání propojovacích poplatků placených mezi firmami v roce 2001, o které se vedly spory několik let. Mimořádný příjem se projeví v zisku.

Pokles tržby z podnikání ovlivnila ekonomická krize, která se ve větší míře projevuje i v dosud odolném odvětví telekomunikací. Ekonomové čekají za druhý kvartál až šestiprocentní pokles tržeb v mobilním segmentu, ještě větší útlum prý potkal oblast pevných linek.

S akciemi Telefoniky se obchoduje na burze v Praze jako s jedním z nejvíce žádaných titulů. Během středeční seance zpevnily akcie o bezmála dvě a půl procenta na 483 korun za kus.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru