Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 48 procent na rekordních 811,9 miliardy wonů (téměř 12 miliard Kč). Pomohla jí k tomu slabší domácí měna a vládní opatření na podporu poptávky. Oznámila to ve čtvrtek firma, která působí rovněž v České republice.

Zisk výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 456 miliard wonů. Tržby společnosti nicméně klesly o 11 procent na 8,08 bilionu wonů.

Pátý největší výrobce

Hyundai tvoří společně s dceřinou firmou Kia pátého největšího výrobce automobilů na světě. Společnost loni v listopadu oficiálně zahájila sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila předloni v prosinci sériovou výrobu vozů u slovenské Žiliny.
Nošovická továrna vyrábí vozy Hyundai i30 a i30 cw. V dubnu začala také s výrobou aut s novým dieselovým motorem U2 o objemu 1,6 litru. V prvním pololetí letošního roku vyrobila 50 000 nových aut a 100 000 převodovek.

Mluvčí české divize Hyundai Petr Vaněk minulý týden řekl agentuře Reuters, že automobilka v příštích dvou letech investuje 130 milionů eur (3,4 miliardy Kč) do rozšíření tuzemské výroby převodovek.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru