Čistý zisk největší ruské banky Sberbank se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 98 procent na 600 milionů rublů (345 milionů Kč) kvůli prudkému zvýšení rezerv na úvěrové ztráty. Oznámila to v úterý firma. Sberbank již dříve přislíbila, že se v letošním roce navzdory finanční a hospodářské krizi vyhne ztrátě, a podle analytiků by se jí mělo podařit tento slib dodržet.

Sberbank letos vytvořila s kanadsko-rakouským výrobcem automobilových součástek Magna konsorcium, které podepsalo předběžnou dohodu o převzetí většinového podílu v německé automobilce Opel. Sberbank v úterý uvedla, že jednání o dokončení transakce pokračují, odmítla však poskytnout další podrobnosti.

Sberbank v letošním prvním čtvrtletí zvýšila rezervy na úvěrové ztráty ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku téměř o polovinu na 90,7 miliardy rublů. "Nárůst rezerv vytvářel hlavní tlak na čistý zisk," uvedla banka. Pokles zisku nicméně podle analytiků nebude mít žádný vliv na financování plánovaného převzetí Opelu.

Ruský hospodářský a bankovní systém byl tvrdě zasažen světovou finanční krizí a poklesem cen ropy. Vláda již do bankovního systému vložila miliardy dolarů, aby podpořila poskytování úvěrů. Ruský premiér Vladimir Putin koncem minulého měsíce vyzval ruské banky k podpoře ekonomiky zvýšením půjček o 500 miliard rublů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru