Každý zaměstnanec UniCredit Bank přinesl své bance vloni tržby za více než deset milionů korun. Je to zhruba dvakrát tolik než činí průměr v českých bankách.

Výsledky testu HN v rámci soutěže o banku roku ukázal, že velké banky nemusí ve všem automaticky vyhrávat a že i střední banka může být tak v některých významných ukazatelích mnohem lepší. K prvenství v efektivitě UniCredit dopomohlo jen něco přes 1600 zaměstnanců s tržbami 17 miliard, zatímco druhá v tomto žebříčku, Komerční banka, má přes osm tisíc a následující Česká spořitelna přes deset tisíc zaměstnanců.

Pro klienty přitom pořadí bank v efektivnosti výnosů na zaměstnance může přinést jednu z důležitých informací pro volbu peněžního domu. Například to může poukazovat na fakt, že jde o dobře vedenou firmu. Bez dobré organizace a strategie by jí zaměstnanci tak velké výdělky byli těžko schopni přinést.

UniCredit Bank navíc v Česku nepatří k dravým bankám. Tržby od klientů nezískává díky halasným jednorázovým kampaním jako její někteří konkurenti.

A ani výnosy jí nebobtnají především kvůli dražším službám. Pokud jde o poplatky za účty i úrokové sazby, jde o banku střední cenové kategorie. Jak si stojí jednotlivé banky v ekonomice, to se dá samozřejmě hodnotit z různých pohledů. Pro akcionáře je nejdůležitější ukazatel ROE, což je rychlost, s jakou se jim vrací investice. V tomto ohledu má prvenství Česká spořitelna, které by se vrátila za čtyři roky. Podobně výhodné se ukazuje zhodnocení pro majitele akcií Komerční banky. Některé banky jako LBBW a Volksbank naopak zatím svým akcionářům tolik nepřinášejí, ačkoliv jsou už na trhu hodně vidět.

Zcela jiný případ je propad ROE u ČSOB a Poštovní spořitelny. Ukazatel největší tuzemské finanční skupiny loni spadl kvůli odpisu rizikové investice v nominální hodnotě zhruba 12 miliard korun. Čistý zisk skupiny ČSOB se tím sice oproti roku 2007 snížil na desetinu - samotná banka ale vydělala zhruba 680 milionů.

Pro klienty jsou výdělky jednotlivých bank hodně důležité. Předchozí výsledky společnosti můžou napovědět i o schopnosti udržet se v dobré kondici i v době současné recese, kdy se v bankách zvyšuje riziko špatných úvěrů.

Zisky českých bank v porovnání s mnoha zahraničními finančními ústavy byly loni mimořádné. Příchod krize se do nich výrazně nepromítl. Čistý zisk celého sektoru vloni přesáhl 45,5 miliardy korun. Oproti předcházejícímu roku to bylo o miliardu a půl méně, ale v nižším výsledku se promítl hlavně odpis ČSOB.

Dařilo se přitom ostatním velkým i středním bankám. Například skupina Česká spořitelna zvedla výdělek o více než třicet procent na rekordních 15,81 miliardy korun. Skupina KB zvýšila čistý zisk na 13,2 miliardy z předloňských 11,2 miliardy korun. UniCredit Bank zaznamenala nárůst čistého zisku o více než dvě třetiny na 4,91 miliardy korun. A více než o třetinu na 1,4 miliardy korun vzrostl také zisk Raiffeisenbank.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru