Zatímco většina světových aerolinek vykazuje v důsledku recese ztráty, britská letecká společnost Virgin Atlantic v úterý oznámila téměř dvojnásobný růst zisku za minulý fiskální rok, který skončil v únoru. Zisk před zdaněním dosáhl 68,4 milionu liber (zhruba dvě miliardy Kč), rok předtím 34,8 milionu liber. Podle aerolinek se o příznivý vývoj postaral hlavně nárůst počtu pasažérů v první třídě.

Zpráva o zisku Virgin Atlantic přišla necelý týden poté, co největší rival společnosti British Airways oznámil, že za loňský finanční rok vykázal rekordní provozní ztrátu 220 milionů liber (asi 6,7 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 875 milionů liber v předchozím roce. Negativní výsledky leteckého průmyslu jsou důsledkem recese a vysokých cen paliva.

Společnost Virgin, kterou ovládá známý podnikatel a dobrodruh Richard Branson, svůj zisk odůvodnila růstem přepravy v nejdražší první třídě. British Airways naopak zaznamenaly pokles tohoto segmentu cestujících o 13 procent.

Bransonův podnikatelský um si naposledy získal silnou pozornost, když jeho společnost Virgin Galactic oznámila komerční suborbitální lety do vesmíru. Ty chystá rozjet v roce 2011. Již má registrováno přes 300 zájemců.

První turisté do vesmíru mají startovat z USA, další ze Švédska - čtěte ZDE

Minulý rok byl dobrý, ale tento...

"Vyhráváme boj o trh nad svými konkurenty v době nejobtížnějších obchodních podmínek v naší historii," uvedl v prohlášení Virgin Atlantic výkonný ředitel společnosti Steve Ridgway. V rozhovoru se serverem BBC podotkl, že podniku pomohl nákup paliva s předstihem, než se jeho ceny loni zvedly.

"Tento rok však bude těžký," dodal Ridgway a připustil, že Virgin Atlantic bude snižovat náklady "co nejagresivněji, jak jen to půjde".

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru