Německé stavební společnosti Hochtief AG klesl v prvním čtvrtletí letošního roku zisk o 25 procent - na 24 milionů eur (646,8 milionu Kč). K poklesu podle společnosti přispěl hlavně nepříznivý vývoj směnných kurzů; kniha objednávek zůstává navzdory ekonomickému poklesu silná.

Tržby stouply o 16 procent na 4,4 miliardy eur. Hodnota nových objednávek se zvýšila o téměř osm procent na 31 miliard eur. Nedokončené zakázky registrované koncem prvního čtvrtletí zajišťují firmě práci na plnou kapacitu a to nejméně na 19 měsíců.

Čekání na stimuly

Evropské stavební firmy jako Hochtief nebo francouzská Vinci těží hlavně z kontraktů získaných před ekonomickou krizí. Podle dřívějších vyjádření Hochtiefu však bude zřejmě klíčový příští rok, kdy se ukáže, do jaké míry pomohou zakázkám vládní programy stimulace ekonomiky.

Společnost současně uvedla, že hodnota objednávek i tržeb za celý letošní rok bude pod úrovní z roku 2008. Zisk by se však mohl dostat na loňskou úroveň. Tržby společnosti loni činily 19 miliard eur a provozní zisk 676 milionů eur. Hodnota nových objednávek činila téměř 31 miliard eur, napsala agentura AP.

Společnost působí i v České republice. Hochtief CZ měl v roce 2007 čistý zisk 108,7 milionu korun při tržbách 6,8 miliardy. Z hlediska obratu byla firma předloni v ČR mezi stavebními firmami na šestém místě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru