Skupina Fortis, která byla v důsledku loňských vysokých ztrát prakticky rozdělena na několik částí, vykázala nakonec v prvním čtvrtletí 2009 zisk 44 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). Příjmy společnosti pak v prvním čtvrtletí vzrostly o 28 procent ve srovnání s posledními třemi měsíci loňského roku. Celkem dosáhly 4,2 miliardy eur (113,4 miliardy korun), což však v meziročním srovnání představuje zhruba dvouprocentní pokles.

Na tvorbě zisku se nejvíce podílela hlavní bankovní divize Fortisu, která vykázala profit 31 milionů eur (zhruba 837 milionů korun). Podílel se na něm především příjem z úroků a snižování nákladů, kterými banka prochází poté, co se loni ocitla nebezpečně blízko bankrotu. Nakonec jí musela pomoci belgická a nizozemská vláda a poté její belgickou část odkoupila francouzská BNP Paribas.

Historie pádu

Fortis byl rozdělen v říjnu, téměř okamžitě poté, co dostal od vlád finanční injekci 11,2 miliardy eur (302,4 miliardy korun). Ani ta však nepřispěla ke zklidnění investorů. Nizozemci si tak ponechali nizozemskou část banky a Belgičané bankovní aktivity skupiny prodali BNP Paribas, která zároveň koupila i čtvrtinu pojišťovací divize Fortisu.

Belgičtí akcionáři finanční skupiny Fortis schválili prodej aktiv společnosti francouzské bance BNP Paribas koncem dubna 2009 a to 73 procenty hlasů. Před hlasováním ale investoři na předsedu skupiny házeli boty a mince a žádali, aby odstoupil. Hněv vyvolalo ocenění aktiv, které řadu akcionářů připravilo o část životních úspor.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru