Čistý zisk skupiny ČSOB vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku o 22 procent na 3,073 miliardy korun. Loni zvýšila v prvních třech měsících roku zisk meziročně o 3,7 procenta na 2,53 miliardy korun; provozní výnosy skupině vzrostly o 8,4 procenta na 7,04 miliardy korun. Informovala o tom ve čtvrtek společnost ve své tiskové zprávě.

„Do roku 2009 jsme vstoupili úspěšně. Jak v obchodních, tak ve finančních výsledcích jsme přesáhli úrovně z prvního čtvrtletí loňského roku navzdory zhoršující se makroekonomické situaci. Jsme nadále vysoce likvidní s ukazatelem úvěrů ke vkladům na úrovni 66,8 procenta a kapitálově silní s kapitálovou přiměřeností nad deset procent,“ uvedl ve zprávě generální ředitel skupiny Pavel Kavánek.

„Celkový objem poskytnutých úvěrů vzrostl meziročně o 16 procent. Naši klienti reagovali na globální události předchozích dvou čtvrtletí opatrnějším přístupem k riziku," dodal Kavánek.

Podíl nákladů a výnosů se snížil o osm procentních bodů na 43,2 procenta. Srovnatelný udržitelný čistý zisk skupiny ČSOB dosáhl 3,304 miliardy korun, což je o osm procent více než za stejné období roku 2008. Podíl nákladů a výnosů na srovnatelné bázi dosáhl rekordně nízké úrovně 42,9 procenta.

Celková aktiva pod správou a vklady se meziročně mírně zvýšily o dvě procenta na 699,8 miliardy korun. Skupina ČSOB tak prokázala svou schopnost získávat aktiva klientů do své péče i za obtížných podmínek na trhu a v prostředí s prudce se měnícími preferencemi klientů.

Během prvního čtvrtletí letošního roku byl růst klientských depozit a prostředků v penzijních fondech částečně kompenzován poklesem u investičních fondů.

Matka ČSOB v obří ztrátě

V opačné situaci je belgická bankovní a pojišťovací skupina KBC, která prodělala za první čtvrtletí rekordních 3,6 miliard eur (téměř 100 miliard korun). Loni tuto dobu měla zisk 554 milionů eur. O výsledku firma informovala na svých internetových stránkách.

Už na počátku tohoto týdne musela KBC požádat o zastavení obchodování na bruselské burze, právě kvůli obavám, které se začaly šířit kolem očekávaného špatného výsledku banky.

Krize a dopad na ČSOB

Finanční krize skupinu ČSOB připravila o 231 milionů korun. Mohlo za to zejména přecenění portfolia CDO, tedy kolaterizovaných dluhových závazků, což je druh cenného papíru, v prvním čtvrtletí 2008 a znehodnocení akcií v portfoliu AFS v penzijních fondech v prvním čtvrtletí 2009. Skupina to uvedla s tím, že portfolio CDO nemá negativní vliv na její výsledky za první čtvrtletí 2009, protože je v roce 2008 přecenila na nulu.