Petrochemická společnosti Unipetrol v letošním prvním čtvrtletí spadla do ztráty více než 190 milionů korun. Tržby firmy se meziročně snížily zhruba o třetinu na 14,5 miliardy Kč. Firma to oznámila na svých onternetových stránkách.

Analytici očekávali za letošní první čtvrtletí ztrátu ve výši 262 milionů korun a pokles tržeb o 31 procent na 16,06 miliardy korun.

Loni zisk 390 milionů Kč

Ve stejném období minulého roku vykázala společnost zisk téměř 390 milionů korun. Tržby dosáhly loni v prvním čtvrtletí 22,15 miliardy korun.

Cena akcií Unipetrolu ve středu spadla téměř o sedm procent na 125 korun za kus. "Po vyhlášení výsledků očekáváme spíše negativní reakci trhu," dodal analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Výhled Unipetrolu na další období bude podle analytika společnosti Atlantik FT Petra Nováka záviset i na rozhodnutích nového vedení. Podle něj by se firma měla více zaměřit na výrobky, po kterých je poptávka, a snížit výrobu těch, o které není velký zájem. Od května tak například společnost přistoupila k ukončení výroby oxoalkoholů v litvínovském závodě.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Čistý zisk Unipetrolu v roce 2008 meziročně klesl o 95 procent na 65 milionů korun, tržby se však meziročně zvýšily o 11 procent na 98,144 miliardy korun. Firma zaměstnává více než 4000 lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru