Plynárenské skupině SPP Bohemia vzrostl v loňském roce konsolidovaný zisk před zdaněním o 22,5 procenta na 2,223 miliardy korun oproti předloňským 1,723 miliardám korun. Server iHNed.cz o tom informoval ve středu mluvčí SPP Bohemia Dan Plovajko.

Celková aktiva SPP Bohemia loni vzrostla o více než 760 milionů korun na 18,293 miliardy korun. Tržby a ostatní provozní výnosy vzrostly meziročně o více než 130 milionů korun na 5,131 miliardy korun. "Pozitivní trend hospodářských výsledků ovlivnil zejména růst cen ropy a zemního plynu na světových trzích v loňském roce. Negativně na výsledky naopak působilo posilování koruny vůči dolaru. Hlavní vliv na dobré výsledky měly zejména společnosti SPP Bohemia a Moravské naftové doly," uvedl Plovajko.

Hlavní činností skupiny SPP Bohemia v České republice, je obchodování se zemním plynem a správa kapitálových účastí ve společnostech působících v oblasti ropného a plynárenského průmyslu. SPP Bohemia má téměř 52procentní podíl v Moravských naftových dolech. Menšinové podíly drží v plynárenských distribučních společnostech Severomoravská plynárenská, Východočeská plynárenská a Jihomoravská plynárenská.

Společnost rovněž vlastní a provozuje podzemní zásobník zemního plynu v Dolních Bojanovicích s kapacitou 576 milionů metrů krychlových. Akcionáři SPP Bohemia jsou rovným podílem společnosti EUROPGAS a Slovenský plynárenský priemysel. Polovina společnosti Europgas patří skupině KKCG jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka a druhou polovinu Europgasu ovládá německý E.ON Ruhrgas.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru