Rakouské ropné a plynárenské skupině OMV AG klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 91 procent na 40 milionů eur (1,1 miliardy Kč). Ke slabým výsledkům přispěl propad cen ropy a nižší těžba.

Tržby klesly o 27,9 procenta na 4,3 miliardy eur. Provozní zisk se snížil o 66,5 procenta na 266 milionů eur. Výsledky zhoršil i nepříznivý vývoj devizových kurzů, který postihl hlavně tureckou dceřinou společnost Petrol Ofisi, a vyšší náklady na skladování.

"Očekáváme, že většina důležitých tržních faktorů, tedy ceny ropy, rafinérské marže a směnný kurz eura vůči dolaru, zůstanou i nadále velmi nestabilní," uvedla společnost v prohlášení. Zdůraznila však, že je dobře připravena na to, aby se s touto situací vyrovnala.

Akcie letos ztratily 40 procent

Akcie OMV ztratily od počátku letošního roku 40 procent. Důvodem jsou částečně obavy trhu z vysokého napojení OMV na rozvíjející se evropské trhy. Pokles firmy byl však zhruba stejný jako pokles celého indexu evropského ropného a plynárenského sektoru DJ Stoxx, uvedly agentury AP a Reuters.

Cena ropy se loni v červenci vyšplhala na rekordních více než 147 dolarů za barel. Od té doby se ale kvůli prudkému poklesu spotřeby způsobenému globální ekonomickou a finanční krizí výrazně snížila a v prosinci se propadla až na 33 dolarů za barel. Průměrná cena ropy Brent v prvním čtvrtletí činila 44 dolarů za barel, loni však až 97 dolarů za barel.

V České republice působí společnost OMV od roku 1991 a patří zde mezi největší provozovatele čerpacích stanic. S 220 benzinovými čerpadly je druhá za Benzinou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru