Čistý zisk německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas za první letošní čtvrtletí klesl meziročně o 97 procent na pět milionů eur (zhruba 133 milionů korun). Firma se rozhodla k rázným krokům - chystá se zavírat některé své regionální kanceláře v Evropě i Asii a obchody. Tím by firma mohla ušetřit více než 100 milionů eur ročně. Informovala o tom v úterý firma.

Hlavním důvodem tak prudkého propadu zisku je především slabší poptávka spotřebitelů v důsledku dopadů světové finanční krize. Tržby firmě klesly oproti loňskému prvnímu čtvrtletí o dvě procenta na 2,58 miliardy eur. Za první loňské čtvrtletí přitom Adidas vytvořil čistý zisk 169 milionů eur a tržby 2,62 miliardy eur.

V prvním čtvrtletí se Adidas podle svého šéfa Herberta Hainera potýkal s více problémy ekonomické i tržní povahy. "Výsledky značně ovlivnil růst cen vstupů, vliv devalvace měn a náklady na restrukturalizaci," dodal Hainer.

Vedení firmy odhaduje, že tržby budou klesat i letos, a to zhruba kolem pěti procent. Do skupiny Adidas patří nejen sportovní oblečení také doplňky značky Reebok a TaylorMade Adidas Golf. Adidas koupil Reebok v roce 2006.

To americký výrobce sportovních oděvů a obuvi Nike oznámil už v březnu, že zastaví výrobu bot ve třech čínských továrnách a v jedné ve Vietnamu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru