Největší světové ocelárny ArcelorMittal zaznamenaly v prvním čtvrtletí pokles zisku před úroky, daní a odpisy (EBITDA) o 82 procent na 883 milionů dolarů (asi 18,2 miliardy korun). To je proti stejnému období v loňském roce propad o 82 procent a horší výsledek, než čekali analytici. Firma vlastní i největší českou hutní společnost ArcelorMittal Ostrava.

Jedenáct analytiků v anketě agentury Reuters v průměru předpovídalo, že zisk EBITDA se bude pohybovat kolem jedné miliardy dolarů. Firma nicméně ohlašuje zlepšení na druhé čtvrtletí.

Hlavním důvodem propadu je celosvětový útlum poptávky po všech výrobcích, v nichž se nachází kov. To se negativně odrazilo na hospodaření výrobců oceli, ale i důlních firem nebo zpracovatelů kovu. Likvidace zásob problém ještě zhoršila.

Optimistické výhledy

ArcelorMittal v únoru předpověděl, že se mu zisk sníží na zhruba jednu miliardu dolarů kvůli snížení cen, k němuž přistoupil v závěru loňského roku. Firma kvůli slabé poptávce v důsledku hospodářské krize snížila ceny některých výrobků až o 40 procent, výrobní kapacity firma využívala jen na 55 až 60 procent.

Společnost však očekává zlepšení ve druhém čtvrtletí letošního roku, kdy by se měl zisk zvýšit na 1,2 až 1,5 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

Plány gigantu by mohla překazit klesající poptávka po oceli. ArcelorMittal se podílí na světové produkci oceli zhruba z deseti procent a podle listu Financial Times firma dokonce přemýšlí nad nástroji, které by ochránily koncern před nepříznivými vlivy ekonomické krize.

Vyšší manažeři jeho koncernu si už nechali dobrovolně snížit své platy o 10 až 15 procent. Vedení ArcelorMittalu také oznámilo, že hodlá do prosince letošního roku snížit firemní dluh na 22,5 miliardy dolarů (456,6 miliardy korun) z loňských 26,5 miliardy dolarů.

Další možností, kterou sice firma zatím nahlas nedeklaruje, ale zároveň ani nevylučuje, je snížení počtu hutí. Ty by se mohly buď úplně zavřít, nebo by se pro ně našel vhodný kupec. Pokud se Mittal rozhodne pro tuto variantu, pravděpodobně by vážně uvažoval o uzavření továren v Evropě a Spojených státech.

V takovém případě jsou pravděpodobnými adepty na prodej či uzavření hutě v belgickém Lutychu, americkém Clevelandu, ale také v Ostravě. Mittal by naopak nejen nezavřel, ale dokonce postavil další hutě na rozvíjejících se trzích - například v Brazílii, kde se počítá v příštích letech s nejsilnější poptávkou po oceli.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru