Dva bankovní giganti - Bank of America a Citigroup - budou zřejmě muset navýšit svůj kapitál. Oběma obřím bankovním skupinám to sdělily americké regulační orgány na základě výsledků zátěžových testů, které uskutečnila v 19 velkých bankách americká centrální banka (Fed). Informoval o tom list Wall Street Journal (WSJ).

Bank of America by podle zjištění WSJ potřebovala nový kapitál v řádu miliard dolarů. Představitelé obou bankovních gigantů mají proti předběžným nálezům testů námitky a hodlají na zjištění detailně odpovědět.

Zátěžovými testy chtěli regulátoři zjistit, zda má 19 největších bank dostatečný kapitál na to, aby v příštích dvou letech mohly pokrýt ztráty z úvěrů v případě, že se ekonomika bude nadále propadat, nezaměstnanost se zvýší a ceny nemovitostí se budou i nadále snižovat. Výsledky zátěžových testů vláda představí v týdnu od 4. května.

Jako ohodnocení zdraví pacienta

Fed už minulý týden uvedl, že většina testovaných bank je kapitalizována dostatečně, avšak vysoké ztráty z hypoteční a úvěrové krize situaci zhoršily a omezily bankám schopnost úvěrování.

Banky, u kterých testy prokáží nedostatek kapitálu, budou mít šest měsíců na jeho doplnění ze soukromých zdrojů. Jiné budou muset přijmout další injekci veřejných peněz, čemuž se však řada z nich brání.

Zátěžové testy zavedlo v únoru americké ministerstvo financí. Jeho šéf Timothy Geithner to odůvodnil tím, že by měly přispět k růstu důvěry v klíčové americké bankovní ústavy a v obnovení stability finančního trhu. Geithner tehdy testy přirovnal k zátěžovým testům používaným lékaři k ohodnocení zdraví pacienta. Podle zákona však nelze výsledky zveřejňovat bez vládního souhlasu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru