Francouzská banka Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku, bude mít kvůli riskantním investicím ztrátu kolem deseti miliard eur (266 miliard Kč). Tedy mnohem vyšší částku než zhruba 1,2 miliardy eur, kterou sama banka přiznala. Informoval o tom dnes francouzský deník Libération. Société Générale však zprávu popřela a označila ji za nepodloženou.

Druhou největší francouzskou banku postihl podle listu dvojí skandál. První ztrátu 4,9 miliardy eur, o níž se ví od počátku loňského roku, přivodil její burzovní makléř Jerome Kerviel, kterého nyní čeká soudní řízení. A další ve výši kolem pěti miliard, která se projevila až teď, způsobilo jedno oddělení filiálky Société Générale Asset Management (Sgam), které se zabývalo "alternativními investicemi".

Šlo o vysoce rizikové investice do hedgeových fondů, začínajících firem a rizikových hypoték, které v době ekonomického rozmachu vynášely pohádkové zisky, ale s nástupem krize se totálně zhroutily a začaly se nazývat "toxickými aktivy". Z hodnoty šesti miliard eur se nejprve vyšplhaly na asi 50 miliard a nyní jsou v hlubokém mínusu, napsal list.

Toxické ztráty

"Société Générale oficiálně popírá dnešní tvrzení Libération," uvedla společnost. Zprávy tisku však srazily akcie banky v dopoledním obchodování o téměř čtyři procenta, což bylo o něco více než pokles, který dnes zavládl v celém evropském bankovním sektoru. "Není kouře bez ohně," komentoval to agentuře Reuters Arnaud Scarpaci z fondu Agilis Gestion.

Firma podle tisku nejprve investovala hlavně peníze klientů, s vidinou zisků ale začali šéfové Sgam do hry zatahovat stále více i finance, za něž měla banka přímou zodpovědnost a z nichž pro ni kynuly štědřejší marže. S příchodem krize navíc odkoupila banka rizikové podíly od svých klientů. Vedení Sgam ujišťovalo, že krize bude jen přechodná.

Aktiva měla na přelomu roku na papíře hodnotu 5,3 miliard eur, ale nikdo je nechce, takže bude nutné je odepsat na co nejnenápadnějším místě v účtech jako ztrátu. A to i když banka tvrdí, že ztráta dosahuje 1,2 miliardy, napsal list.

Société Générale, která v rámci protikrizové pomoci dostane do léta od francouzského státu celkově 3,4 miliardy eur, chce podle listu situaci řešit likvidací Sgam, která se chovala údajně jako "stát ve státě". Členové jejího vedení jsou postupně nuceni k odchodu a společnost má být částečně odprodána bance Crédit Agricole. Stovky zaměstnanců filiálky přijdou v příštích měsících o místo v rámci "sociálního plánu", jímž je jednoduše míněno propouštění.