Švýcarská banka Credit Suisse hospodařila v prvním čtvrtletí s čistým ziskem dvě miliardy franků (asi 35,8 miliardy Kč), což je výrazně lepší výsledek, než se čekalo. Před rokem banka měla ztrátu 2,15 miliardy CHF. Přestože loni měla banka rekordní ztrátu, výhled na letošní rok je podle ní optimistický.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že banka vytvoří v prvním čtvrtletí zisk 948 milionů franků. Výsledek je tak více než dvakrát lepší, než se očekávalo.

Credit Suisse je druhou největší bankou ve Švýcarsku a za lepšími čtvrtletními výsledky se skrývají zisky v divizi investičního bankovnictví a z části i lepší výkonnost divize správy majetku. Příjmy z obchodování se vyšplhaly na 4,9 miliardy CHF, správa majetku ale zůstává bez zisku.

"Vyhlídky Credit Suisse vidíme nadále optimisticky, především v kontextu odvětví jako celku," uvedl šéf banky Brady Dougan. Banka podle něj snižuje rizikový profil a pracuje na zlepšení finančních parametrů.

Dobré zprávy z Ameriky

Výsledková sezóna také běží naplno v Americe. I zde poněkud překvapivě navzdory očekávání trhu vykázaly banky vesměs lepší výsledky než se čekalo. Analytici po celém světě svorně očekávali od americké výsledkové sezony hotovou katastrofu. Tragédie se však nekonala. Banky naopak velmi příjemně překvapily, když se mnohé z nich vrátily po roce strádání do zisku. Negativní nálada však trhy neopouští.

Již minulý týden se pozitivně podepsaly na vývoji Wall Street hospodářské výsledky tří amerických bank - Goldman Sachs, JPMorgan a Citigroup, potvrdila se tak slova šéfů velkých bank o zlepšení situace v úvodu letošního roku. 

Tento týden vydal výsledky i americký bankovní gigant Wells Fargo, který již před dvěma týdny banka zveřejnil poztivní výhled. Wells Fargo  vytvořila v prvním čtvrtletí rekordní zisk 2,38 miliardy dolarů. Před rokem banka vydělala dvě miliardy. Přestože byl zisk rekordní, Wells Fargo podobně jako jiné americké banky stále vykazuje vyšší náklady na úvěry.

Zřejmě jedinou špatnou zprávu pro trhy i akcionáře připravila banka Morgan Stanley, která hospodařila v prvním čtvrtletí letošního roku se ztrátou 578 milionů dolarů ve srovnání se ziskem 1,31 miliardy ve stejném období loni. Výsledky poškodil hlavně propad trhu s komerčními nemovitostmi, ale také nárůst hodnoty vlastního dluhu banky, které zvýšily dlužnou částku v účetnictví firmy.

I když jsou výsledky dobré je z nich cítit tušení přítomnosti skrytých indicií, které zatím teorii o uzdravení bankovního sektoru příliš nefandí. Po zkušenostech z posledních měsíců už americké bankovnictví nachází ztracenou důvěru jen velmi těžko.