Americký bankovní gigant Citigroup vykázal za první čtvrtletí letošního roku zisk 1,6 miliardy dolarů díky využití účetních operací určených bankám v potížích. Citigroup získala vládní injekci 45 miliard dolarů. Za první tři měsíce loňského roku Citigroup přitom skončila ve ztrátě 5,11 miliardy dolarů, tedy 34 centů na akcii. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg.

Jde o první ziskový kvartál po pěti předchozích čtvrtletích, kdy banka vykazovala jen ztrátu. Na zveřejněné příznivé výsledky reagovaly i samotné akcie Citigroup, které v předobchodní fázi rostou zhruba hodinu po poledni našeho času zhruba o 16 procenta na 4,65 dolaru za akcii.

Bez jednorázových položek ale na jednu akcii Citigroup připadá ztráta 18 centů oproti očekávaným 32,2 centu.

Příznivé výsledky amerických bank

Tento a příští týden je zveřejňováním hospodářských výsledků amerických bank plný. Ve čtvrtek oznámil druhý největší bankovní dům ve Spojených státech amerických podle aktiv - banka JPMorgan Chase, že jí zisk sice meziročně klesl o 10 procent na 2,14 miliardy dolarů (zhruba 43,66 miliardy korun) oproti 2,37 miliardám za první tři měsíce loňského roku. Výsledky jsou však mnohem lepší, než očekávaly trhy. Zisk se totiž vyšplhal na 40 centů, přičemž trhy očekávaly čistý zisk bez jednorázových položek 32,2 centu.

Goldman Sachs Group už v pondělí oznámila své výsledky za první fiskální čtvrtletí, kterým překonala očekávání analytiků. V prvním finančním čtvrtletí totiž zvýšila čistý zisk na 1,81 miliardy dolarů (tedy 3,39 dolaru na akcii) z 1,47 miliardy dolarů před rokem. Výsledek je o to lepší a překvapivější v porovnání s obří ztrátou 2,29 miliardy dolarů za poslední loňské čtvrtletí. Banka navíc oznámila, že chce prodat vlastní akcie za pět miliard dolarů, což by jí mělo pomoci splatit vládní půjčku 10 miliard dolarů.

Nečekaně dobré zprávy o výsledcích amerických bank načala ale už minulý týden Wells Fargo, která oznámila, že za první čtvrtletí očekává čistý zisk kolem tří miliard dolarů, tedy 55 centů na akcii, přičemž analytici očekávají 29 centů na akcii. Příští týden pak má výsledky svého hospodaření zveřejnit Bank of America, Bank of New York Mellon a oficiálně právě Wells Fargo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru