Pojišťovna Generali PPF loni v Rusku zvýšila čistý zisk o 168 procent na 1,094 miliardy rublů (661 milionů Kč). Prodej pojistek téměř zdvojnásobila na více než šest miliard rublů. V Moskvě to oznámili představitelé firmy, která se specializuje především na životní pojištění.

"Začali jsme v Rusku v roce 2002 od nuly, ale poslední tři roky po sobě vykazujeme zisk. Na oficiálním žebříčku (poskytovatelů životního pojišťění) jsme už na šestém místě a chybí nám už jen krůček k cíli, kterým je vstoupit mezi pětici největších hráčů," řekl Michal Hauser, šéf správní rady ruské pobočky firmy. Ta dosud působila v Rusku pod hlavičkou České pojišťovny.

 

I kvůli tomuto cíli firma nehledě na krizi nesnižovala stavy, ale naopak na konci loňského roku nabrala nové pracovníky. Loni měla v Rusku 32 poboček, v prvním čtvrtletí otevřela dvě další a také rozšiřuje nabídku, mimo jiné do sféry důchodového připojištění. Penzijní fond Generali PPF je po loňském startu zatím v Rusku na 21. příčce v pořadí se zhruba jednoprocentním podílem na trhu, který z 53 procent ovládá fond Lukoil-Garant. Cílem je dostat se do desítky největších fondů.

Rostoucí trh v Rusku

Rusko se loni pro Generali PPF sice stalo nejrychleji rostoucím trhem, ale v prodeji pojistek ruská pobočka dosud zůstává na žebříčku holdingu za Českem, Maďarskem, Polskem i Slovenskem. Hauser to vysvětluje tím, že životní pojištění je v Rusku oproti střední Evropě dosud v plenkách a v celkovém objemu vybraného pojistného nedosahuje ani deseti procent.

Ruský trh však považuje za velice slibný. "Je tu nejméně 20 milionů lidí, kteří mají velice slušnou životní úroveň, a tak je jen otázka několika let, kdy naše ruská firma bude na žebříčku holdingu na prvním či druhém místě," řekl ČTK.

Vzhledem k nynější hospodářské krizi by však považoval za úspěch, kdyby se letos podařilo zopakovat loňský výsledek. "Máme vypracovaných několik scénářů, ale každopádně všechny mají na konci zisk," dodal.

Podle údajů pojišťovny má průměrný ruský klient 35 až 40 let a je za pojistku ochoten platit 30.000 rublů ročně (zhruba 18.000 Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru