Pojišťovna Kooperativa, která je druhou největší pojišťovnou na českém trhu, zvýšila v roce 2008 podle české účetní metodiky meziročně zisk před zdaněním o 10,6 procenta na 1,62 miliardy Kč. Na pojistném vybrala 30,7 miliardy korun, což bylo o 5,6 procenta více než předloni. Celý pojistný trh v minulém roce vzrostl o 4,9 procenta.

Jak pro iHNed.cz uvedl tiskový mluvčí Kooperativy Marek Vích, čistý zisk společnosti dosáhl 1,18 miliardy Kč oproti loňským 1,087 miliardy korun, což značí meziroční růst o 8,5 procenta. Kooperativa letos vyplatí akcionářům 300 milionů korun na dividendách. "Kooperativa si své postavení na českém trhu upevnila, její tržní podíl se mírně zvýšil na 22,5 procenta,“ uvedl k výsledkům generální ředitel společnosti Martin Diviš.

Dva miliony klientů, 3,8 milionu pojistných smluv

Neživotní pojištění Kooperativy vzrostlo meziročně o pět procent na 23,3 miliardy. Pojišťovna si udržela postavení lídra trhu v pojištění průmyslu a podnikatelů, kde jí stouplo předepsané pojistné o sedm procent na více než čtyři miliardy Kč. Rostla i pojištění majetku a odpovědnosti občanů (o osm procent na více než dvě miliardy Kč) a havarijní pojištění (o 5,7 procenta na 4,7 miliardy Kč).

Vzestup o 7,4 procenta na 7,4 miliardy Kč vykázalo loni životní pojištění Kooperativy. "I přes určité vyčerpání možností trhu se Kooperativě podařilo udržet solidní meziroční růst sedm procent i v jednorázově placených životních pojištění,“ upozornil Martin Diviš.

Objem pojistných plnění loni Kooperativě meziročně vzrostl o 9,1 procenta. Pojišťovna tak v roce 2008 pro své více než dva miliony klientů spravovala celkem 3,8 milionu pojistných smluv a vyřídila přes 485 000 pojistných událostí.

Kooperativa je spolu s Českou podnikatelskou pojišťovnou a Pojišťovnou České spořitelny součástí jedné z největších evropských pojišťovacích skupin Vienna Insurance Group, která je předním rakouským pojišťovacím koncernem ve střední a východní Evropě. Skupina vstoupila loni v únoru na pražskou burzu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru