Strojírenské skupině Bosch loni v ČR klesly tržby o necelé jedno procento na 1,3 miliardy eur, tedy v přepočtu 35,3 miliardy korun. Na tiskové konferenci to tento čtvrtek řekl mluvčí Bosch Group v ČR Pavel Roman a dodal, že do těchto čísel jsou započítány tržby v rámci skupiny Bosch.

Samotný prodej třetím stranám, tedy prodej výrobků mimo firmy skupiny, loni v ČR stoupl o 1,5 procenta na 526 milionů eur (14 mld.Kč). Obchod s automobilovými technologiemi, který tvoří většinu celkového obratu, byl zasažen globální hospodářskou krizí nejvíce. Naopak obchod s průmyslovými technologiemi a technikou budov ještě zaznamenal meziroční růst. V této oblasti se díky dostatku poptávky v první polovině roku projevilo zpomalení až v posledním čtvrtletí roku 2008. Dařilo se také spotřebnímu zboží.

Rok 2009 bude ale podle představitelů firmy obtížný. "Z dnešního pohledu nemůžeme ještě říci, jaký tento obchodní rok bude," informoval novináře reprezentant Bosch Group v ČR Karl Strobel.

Hospodářská krize a pokles poptávky byly příčinou propuštění zhruba 800 zaměstnanců v loňském roce. Aktuálně v sedmi českých společnostech pracuje 8270 lidí. Společnost se nicméně snaží udržet současnou zaměstnanost a místo propouštění se se svými pracovníky dohodla například na zkrácení pracovního týdne nebo pracovní doby. Dále však pokračuje v podpoře vzdělávacích programů pro zaměstnance.

Společnost Bosch loni snížila investice v Česku na 65 milionů eur (asi 1,7 mld. Kč), předloni to bylo 95 milionů (2,4 mld. Kč). V posledních pěti letech celkově investovala přes půl miliardy eur (224 mld. Kč).

Bosch se do ČR vrátil před 15 lety, kdy založil společné podniky v Českých Budějovicích se společností Motor Jikov a v Jihlavě s Motorpalem. Loni firma získala sídlo a výrobní závod Bosch Rexroth v Brně.

Celosvětově skupině Bosch loni podle předběžných výsledků tržby meziročně klesly o 2,8 procenta na 45 miliard eur. Počet zaměstnanců naopak stoupl na 282 000, tedy o čtyři procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru