Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní indexy spotřebitelských cen - inflace za listopad. ČNB data okomentuje.

Praha. Vyhlášení celostátních vítězů soutěže Firma roku 2014.

Praha. Poslanci mají hlasovat o omezení sváteční otevírací doby pro větší maloobchodní prodejny.

Praha. Karlova univerzita zveřejní výsledky projektu Navigátor bezpečného úvěru 2014.

Brusel. Evropská komise pořádá další schůzku kvůli plánovanému plynovodu South Stream, přestože Rusko ohlásilo konec tohoto projektu.

Berlín. Bilance německého zahraničního obchodu za říjen.

Washington. Mezinárodní měnový fond zveřejní zprávu o nezaměstnanosti mladých ve vyspělých evropských zemích.

Realitní rekord: Palladium koupí za 565 milionů eur Union Investment

Německá společnost Union Investment koupí pražské obchodní centrum Palladium, zaplatí za něj 565 milionů eur (zhruba 15,6 miliardy korun). Za jednotlivou budovu ještě v Česku nikdo tolik peněz nezaplatil. Současný vlastník, kterým je německá firma Hannover Leasing, před sedmi lety koupil Palladium za 535 milionů eur.

Union Investment by měla nejlukrativnější nákupní centrum v zemi získat na začátku příštího roku. Ani jedna ze stran ale obchod oficiálně nepotvrdila. "Máme skutečně zájem investovat na pražském kancelářském a maloobchodním trhu," řekl pouze mluvčí Union Investment Fabian Hellbusch bez dalších podrobností.

Home Credit kvůli Rusku letos zatím prodělal 1,85 miliardy korun

Skupina Home Credit B. V. vykázala za tři čtvrtletí 2014 ztrátu 67 milionů eur (asi 1,85 miliardy korun). Ve stejném období loni vykázala zisk zhruba 294 milionů eur (8,1 miliardy korun). Negativně se na výsledku podílelo Rusko, které přes pokračující obchodní růst skupiny v Asii zatím zůstává jejím největším trhem. Oznámila to firma, jež je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry v zemích střední a východní Evropy a Asie.

V samotném třetím čtvrtletí letošního roku vykázala skupina po devíti měsících opět zisk 12 milionů eur (331 milionů korun). Ten však nestačil kompenzovat předchozí ztrátu z Ruska.

"Výsledky skupiny v Rusku dále ovlivňuje zhoršující se makroekonomická situace, současně však vidíme, že zpřísněná kritéria při schvalování nových úvěrů, jež byla přijata zhruba před rokem, přinášejí první známky zlepšování kvality úvěrového portfolia. Pro první čtvrtletí příštího roku tradičně předpokládáme sezonní pokles zájmu o úvěrové produkty, všeobecně však očekávám další zlepšení naší finanční výkonnosti," uvedl generální ředitel a spolumajitel Home Creditu Jiří Šmejc.

Podle amerických úřadů se Deutsche Bank vyhýbá placení daní

Americké vládní úřady podaly žalobu na největší německou banku Deutsche Bank a další subjekty a obvinily je z organizovaného vyhýbání se daním. Newyorský federální prokurátor Preet Bharara dnes sdělil, že jeho úřad chce na obviněných vymoci na nezaplacených federálních daních z příjmu a dále na pokutách a úrocích více než 190 milionů dolarů (4,3 miliardy korun).

Deutsche Bank podle žaloby používala k utajení svých potenciálních daňových závazků podvodné nástroje včetně nastrčených firem. Mezi dalšími obviněnými je podle agentury Reuters například americká banka Wells Fargo. Deutsche Bank uvedla, že se hodlá proti žalobě důrazně bránit.

Ministři financí EU proberou Junckerův stimulační balíček

Investiční plán Evropské komise, který by měl do evropské ekonomiky v příštích třech letech dostat až 315 miliard eur (8,7 bilionu korun), bude jedním z témat dnešního jednání ministrů financí zemí Evropské unie v Bruselu. Diskutovat se ale zřejmě bude také o vývoji na Ukrajině.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker investiční plán podpory hospodářského růstu EU představil europoslancům na konci listopadu. Počítá se vznikem Evropského fondu strategických investic na jaře 2015. Fond by měl mít k dispozici kapitál 21 miliard eur (579 miliard korun) z rozpočtu EU a peněz od Evropské investiční banky (EIB).

Cena ropy Brent se propadla na pětileté minimum

Ilustrační fotoSvětové ceny ropy v pondělí klesly o zhruba čtyři procenta a severomořský Brent poprvé za více než pět let sestoupil až k 66 dolarům za barel. Investoři reagovali na předpovědi pokračujícího převisu nabídky nad poptávkou a dalšího cenového poklesu. Nové prognózy odrážejí zejména rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) těžbu navzdory výraznému poklesu cen neomezovat.

Brent zlevnil večer až na 66,09 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň od října 2009, a na páteční závěr ztrácel téměř tři dolary. Americká lehká ropa WTI ztratila 2,66 dolaru na 63,18 dolaru, a sestoupila tak na nové minimum od července 2009.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru