Řecku se podařilo loni dosáhnout milníku, který mu může pomoci k úlevě při splácení dluhu. Evropská komise dnes uvedla, že Řecko loni vykázalo přebytek primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu, 0,8 procenta hrubého domácího produktu.

Právě rozpočtový přebytek byl podmínkou od vlád zemí eurozóny pro odsouhlasení některé z forem odpuštění části řeckého dluhu.

Eurozóna je nyní největším věřitelem Řecka. Zadlužení země na konci loňského roku podle nejnovějších údajů evropského statistického úřadu stouplo na 175,1 procenta HDP ze 157,2 procenta HDP v roce 2012.

Ministři financí eurozóny se již v listopadu 2012 dohodli, že zváží další opatření a pomoc pro Řecko, pokud to bude nutné pro snížení zadlužení země. Mezi těmito opatřeními zmiňovali nižší spolufinancování strukturálních fondů nebo snížení úroků ze záchranného úvěru. Podmínkou však bylo, že Řecku se podaří vykázat celoroční přebytek primárního rozpočtu a plně zavést reformy dohodnuté se zahraničními věřiteli.

Většina analytiků očekává, že eurozóna sníží Řecku úrokové sazby u jeho úvěrů nebo mu prodlouží splatnost dluhu. Dohoda o dalším oddlužení Řecka se však čeká až ve druhé polovině roku.

Úleva při splácení dluhu má zajistit, aby zadlužení Řecka při ukončení úvěrového programu od Mezinárodního měnového fondu v roce 2016 činilo 175 procent HDP. Do roku 2020 se má snížit na 124 procent a v roce 2022 má být nižší než 110 procent HDP, napsaly agentury AP a Reuters. Atény dostaly v rámci dvou záchranných programů od EU a MMF slíbeno celkem 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru