Ze zveřejněné zprávy vyplývá, že při finanční pomoci, kterou spolu s Evropskou unií poskytl Řecku v roce 2010, porušil Mezinárodní měnový fond minimálně jedno z vlastních kritérií pro poskytnutí balíčku takového rozsahu. Jednalo se tehdy objemem o největší pomoc a zároveň o první pomoc členu eurozóny v historii. Poskytnutá půjčka ve výši 110 miliard eur byla později následována dalším balíčkem v roce 2012. Jeho výše činila dokonce 172 miliard.

Nejspornějším bodem bylo v roce 2010 podle zprávy porušení kritéria číslo dvě pro výjimečnou pomoc. V něm se stanovuje, že veřejný dluh příjemce musí být ve střednědobém horizontu udržitelný. "I přes slíbené implementace dohodnutých politik byla nejistota v tomto bodu natolik velká, že představitelé MMF se nebyli schopni zaručit za udržitelnost dluhu. Nakonec ale upřednostnili schválení výjimky proto, že se obávali přelití řeckého problému do zbytku eurozóny, respektive globální ekonomiky," přiznává MMF ve zprávě krok, který má potenciál vzbudit patrně nejvíce kontroverzí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru