Na podporu ekonomického růstu si půjčovat nelze. To nadále zůstává krédem hospodářské politiky, kterou už několik let prosazuje nejsilnější muž české vlády, ministr financí Miroslav Kalousek. Politika úspor bude pokračovat, už proto, že deficit státního rozpočtu stále představuje 100 miliard korun.

Jaké zásadní sdělení do tohoto roku má ministr financí pro byznys i všechny ostatní občany?

Pevně věřím, že v roce 2013 končí recese. Veškeré indikátory a predikce tomu nasvědčují.

Není tohle vaše poselství do nového roku jen reakcí na kritiku? Vyčítá se vám, že stále jen škrtáte a strašíte - tak chcete nalít naopak trochu optimismu.

Ne, já svůj názor neměním. Vždy je ideální, můžete-li finanční politikou působit proticyklicky. Čili když je recese, napumpujete do ekonomiky více peněz.

Ale to je možné jen tehdy, když je proticykličnost dlouhodobou zásadou. Když je ekonomika přehřátá, tak se tvoří rozpočty přebytkové a vytvářejí rezervy. Jenomže nic takového se nedělo. V okamžiku krize jsme proto byli ve složité situaci. A týká se to i budoucích let, kdy lze očekávat něco jako kladnou nulu.

Takže se z vás nestane žádný nový Kalousek, který místo škrtů začne pumpovat do ekonomiky peníze?

Rozhodně ne. Kalousek je stále stejný. Stále tvrdím, že musíme mít zdravé finance, že rok 2013 musí být tím, kdy snížíme deficit pod tři procenta.

Jen připomínám, že po Fischerově vládě jsme ho přebírali ve výši 5,8. Trvám na tom, že nepopulární opatření byla nezbytná. Není možné si na růst ekonomiky půjčovat. Na druhou stranu, pokud nyní chladne eurozóna, je rozumné tempo snižování deficitu rozvolnit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru