Maďarsko od příštího roku nesníží bankovní daň na polovinu, jak původně slibovalo. Naopak se chystá zdvojnásobit novou daň z finančních transakcí, která tak bude činit 0,2 procenta.

Řekl to ministr hospodářství György Matolcsy. Nová opatření reagují na požadavek Evropské unie, která Budapešti doporučila přijmout další kroky ke snížení rozpočtového deficitu.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Další kolo opatření

Ministr řekl, že vláda uvalí novou daň i na podniky veřejných služeb. To se podle agentury Reuters dotkne hlavně zahraničních firem.

Budapešť ale zavede i další fiskální opatření, a to právě s cílem zastavit řízení kvůli vysokým deficitům, které s Maďarskem vede Evropská komise.

Pak by se mohla země ucházet také o celou částku pomoci z fondů soudržnosti.

Opatření, která mají mít příští rok celkový fiskální efekt 367 miliard forintů (asi 32,8 miliardy Kč), by se měla postarat o to, že deficit vlády bude výrazně pod třemi procenty hrubého domácího produktu, řekl ministr. Tříprocentní limit stanoví maastrichtská kritéria.

Dodatečná opatření jdou nad rámec podobných kroků oznámených 5. října. Podle nich se má bilance rozpočtu příští rok vylepšit o zhruba 397 miliard forintů (asi 35,5 miliardy Kč).

Matolcsy řekl, že podle Evropské komise by Maďarsko příští rok mělo rozpočtový deficit 3,7 až 3,9 procenta HDP, proto bylo nutné přistoupit k dalším opatřením. Budapešť s názorem nesouhlasí, přesto se prý rozhodla vyhovět, aby mohla čerpat evropské peníze.

Banky: Chystaný krok poškodí ekonomiku

Maďarská bankovní asociace krátce po ministrově oznámení vydala zprávu, v níž rozhodnutí odmítla. Podle ní je to v rozporu s předchozí dohodou, kterou vláda s bankami podepsala, nemluvě o tom, že chystaný krok poškodí ekonomiku.

"Pokud opatření, která dnes vláda oznámila, podpoří i parlament, pak to ohrozí předvídatelné financování pro ekonomické hráče. Všechny elementy s tím spojené sníží schopnost bank poskytovat úvěry," uvádí se dále v oznámení asociace.

Výnosy maďarských státních dluhopisů na zprávu reagovaly růstem o 20 až 25 bazických bodů a například papír se splatností tři roky měl výnos kolem 6,2 procenta. Kurz forintu se zvýšil na zhruba 279,3 HUF/EUR, zatímco před oznámením se pohyboval kolem 278,6 HUF.

Dolů se vydaly i banky, například akcie OTP odepsaly přes pět procent na 4151 forintů.

"Pokud budeme takto pokračovat, nebude zde žádný hospodářský růst ještě deset let," poznamenal jeden z obchodníků v Budapešti.

"Bankovní daň je špatnou zprávou, skutečný problém je ale v tom, že na trhu je nízká likvidita. Výnosy se pak snadno změní i o 30 až 40 bazických bodů," sdělil makléř.

Daňová kouzla

Zachováním bankovní daně bude mít Maďarsko příští rok v rozpočtu zhruba o 72 miliard forintů (asi 6,4 miliardy Kč) více, než původně čekalo.

Vyšší daň z finančních transakcí by měla přinést dalších 90 miliard forintů (asi osm miliard Kč). Vztahovat se bude i na státní dluhopisy, díky čemuž vláda získá do rozpočtu dalších 40 miliard forintů (asi 3,6 miliardy Kč).

Změnit se má i daň z příjmu právnických osob, díky čemuž rozpočet získá 35 miliard forintů. Daň, kterou budou muset platit podniky veřejných služeb, zajistí 30 miliard forintů. Zvýšit se ale mají i další dílčí daně, vesměs ty, které se vztahují k příjmům zaměstnanců. Například příspěvky na stravné či dovolenou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru