Rusko obdrželo žádosti už pěti evropských zemí o naléhavou finanční pomoc. Podle pondělní zprávy moskevského listu Nězavisimaja gazeta s touto "senzační" zprávou přišel koncem minulého týdne ruský ministr financí Anton Siluanov.

Z pětice jsou konkrétní údaje jen o Kypru, který má zájem o ruskou půjčku ve výši pěti miliard eur. Ostatní státy nechce ruský ministr prozradit.

 

Podle ruského listu v úvahu připadají Řecko, Irsko a Island, ale i východoevropské státy. "Neřeknu, kdo to je. Je to ale několik zemí, tedy pět států, které se na nás obrátily. Jejich návrhy posuzujeme... Nejsou to velké země," řekl novinářům Siluanov.

Jistý je jen Kypr

Kyperská žádost není žádným tajemstvím, koncem loňského roku už tato země od Moskvy dostala pětiletou půjčku 2,5 miliardy eur s úrokem 4,5 procenta.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Přestože ratingové agentury Standard & Poor’s a Moody’s označily Kypr za stát s plnou platební neschopností, je Moskva ochotna poskytnout Nikósii další kredit. Návratnost je přitom podle ruského listu mlhavá.

Motivem půjčky může být podle ruského listu fakt, že kyperské banky spravují účty ruské finanční aristokracie. Jakýkoli finanční otřes na Kypru by se tudíž dotkl ruské elity.

Půjčit Islandu Moskva zvažovala už na podzim roku 2009, kdy islandská vláda žádala půjčku ve výši čtyř miliard eur, píše Nězavisimaja gazeta. Když ale Island dostal půjčku od skandinávských zemí a Mezinárodního měnového fondu, výše půjčky požadované v Rusku se snížila na půl miliardy dolarů.

Mezi další potenciální zájemce o ruské peníze zařadil list některé východoevropské země, například Maďarsko a Bulharsko, případně Lotyšsko nebo Litvu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru