Rozpad eurozóny by pro Německo znamenal ztrátu až deseti procent hrubého domácího produktu. Uvedl to člen ekonomických poradců německé vlády, takzvané "rady moudrých", Lars Feld.

Nebezpečný by podle něj byl i odchod samotného Řecka, protože by přinesl velké riziko nákazy dalších ohrožených zemí přes finanční trhy.

 

Odhady pětičlenné rady nezávislých poradců ukazují na to, že hrubé pohledávky Německa za eurozónou dosahují kolem 3,5 bilionu eur (přes 87 bilionů Kč).

"Pokud přejde podstatná část z toho do platební neschopnosti, povede to k bankrotům malých a středních firem a ekonomika to odnese. Pokles by mohl dosáhnout 7-10 procent německého HDP," řekl Feld podle agentury Reuters.

Řecko by Německo neohrozilo

Odchod Řecka by z hlediska rizik pro bankovní systém nebyl podle "moudrých" už tak zásadní. Podle Felda ale existuje stále velké riziko, že takový krok by vedl investory k očekávání, že Atény budou následovat další ohrožené země se všemi důsledky pro jejích solventnost.

Týdeník The Economist tento měsíc ve formě fiktivního dopisu vládního poradce pro kancléřku Angelu Merkelovou doporučil, aby vzhledem k vysokému riziku nákazy opustily měnovou unii spolu s Řeckem i ostatní krizí postižené a okrajové země, tedy Portugalsko, Irsko, Kypr a Španělsko. Obrana by se pak soustředila na Itálii jako jednoho ze základních a politicky nepostradatelných členů Evropské unie.

Týdeník na základě analýzy výnosů a nákladů konstatoval, že pokud se eurozóna pod vedením Berlína k razantnímu kroku neodhodlá, budou německé náklady pomoci zemím v krizi už brzy překračovat náklady rozpadu eurozóny.