Daňoví poplatníci, důchodci ani střadatelé by neměli být zodpovědní za dluhy problémových bank, tvrdí němečtí ekonomičtí experti a naléhají na voliče, aby zákonodárce přiměli zamítnout plán na vytvoření evropské bankovní unie.

Ten na summitu EU, který se uskutečnil minulý týden, podepsala také německá kancléřka Angela Merkelová.

Podle šéfa vlivného ekonomického institutu Ifo a dalších 150 německých ekonomů není rozhodnutí nutit největší evropskou ekonomiku, aby rozšířila svoji odpovědnost za slabší členy eurozóny a jejich banky, odpovědí na dluhové problémy regionu.

"Díváme se na krok směrem k bankovní unii, která znamená kolektivní zodpovědnost za dluhy bank v eurosystému, s velkou obavou," stojí v otevřeném dopise ekonomů.

Ten ve čtvrtek otiskl německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dopis odráží pocit mnoha Němců, kteří jsou frustrováni dluhovou krizí v eurozóně, a jejich rostoucí netrpělivost s tím, že musí zachraňovat další a další problémové země.

Na vytvoření evropské bankovní unie a jednotného dohledu nad bankami se představitelé EU dohodli minulý týden.

Evropský záchranný fond bude také nově moci poskytovat peníze přímo bankám. Dosud mohly o půjčku žádat jen vlády zemí, nikoli jednotlivé banky.

Německá média označila dohodu z evropského summitu za porážku Merkelové a vítězství Španělska a Itálie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru