Ivan Pilip (48)

Vzdělání:
Vystudoval mezinárodní ekonomiku a obchod na pražské VŠE. Tam působil i jako odborný asistent.

Kariéra:
Do vysoké politiky vstoupil v roce 1992, kdy se v Klausově vládě stal náměstkem ministra školství, od roku 1994 byl ministrem školství. V polovině roku 1997 přešel na post ministra financí. V pozici setrval i v rámci vlády Josefa Tošovského (do poloviny roku 1998). Prošel třemi stranami - KDS, ODS a Unie svobody. V roce 1997 s kolegou Janem Rumlem veřejně vystoupili proti předsedovi ODS Václavu Klausovi (vznikl pojem "sarajevský atentát"). V roce 2001 na sebe strhl pozornost poté, co ho spolu s kolegou Janem Bubeníkem zadržely kubánské úřady (po setkání s kubánskou opozicí). V letech 2004 až 2007 byl viceprezidentem Evropské investiční banky.
Několik posledních let podnikal v realitách (např. firmy Residence Nábřeží, Residence Zborovská, Nikolajka City Park, Fortius Global Investments).

Soukromí:
Je ženatý, s manželkou Lucií vychovává tři děti.

Vzrostlé lípy, javory a kaštany, posečené trávníky, odkvétající rododendrony, jezírko, po jehož hladině právě přejela užovka, naprosté ticho, jen ptačí švitoření... V zahradním altánku u zámku Trnová upíjíme kávu a pozorujeme okolní flóru i faunu. Způsob relaxace téměř dokonalý.

A přesto majitel Ivan Pilip nevylučuje, že zámeckému životu dá sbohem a najde si někde v okolí jinou, méně rozlehlou nemovitost. Nikoli proto, že by ho bydlení v historickém objektu uprostřed malinké vesničky na jihozápadě od Prahy omrzelo, ale čistě kvůli nákladům.

Na vlastní kůži s manželkou Lucií vystudovaní ekonomové poznali, co je to euro-americká realitní bublina a jak bolí, když praskne.

Jste asi jedním z mála makroekonomů, který může o ekonomické krizi referovat i za pomoci příkladů z vlastního života.

Pravdou je, že člověk může přečíst stovky učebnic, ale teprve na vlastní kůži pochopí, že vysoká "páka" je v případě poklesu cen nemovitostí a zmrazení trhu smrtelnou pastí.

Proč jste vlastně začal podnikat zrovna v nemovitostech?

Kouzlo realitního byznysu je právě v tom, že lze dělat s relativně malým podílem vlastního kapitálu i větší projekty. A jestli děláte projekt za 20, nebo za 200 milionů, je vlastně jedno, protože vaší vlastní práce je na tom zhruba stejný objem. Při stejné marži je tak zisk v absolutních číslech zhruba desetinásobný. Ovšem když přijde ztráta, je také desetinásobná, což je ten problém (smích). A na to doplatila řada byznysmenů, jejichž risk modely sice braly v úvahu, že nemusí dojít k nárůstu cen, ale už nepočítaly s tím, že se trh zcela zastaví a ceny nemovitostí půjdou dolů. Kdyby jenom šly dolů ceny, tak nemovitosti lze ještě rychle prodat, byť s nějakou ztrátou. Když ale trh zamrzne zcela, vysoká páka je pro vás likvidační. Platíte vysoké úroky, začnou naskakovat sankční úroky a už se dostáváte do platební neschopnosti.

Vaše nejznámější firma, Residence Nábřeží, spjatá s výstavbou luxusních bytů naproti pražskému Národnímu divadlu, je od března v konkurzu. Dluží desítky milionů korun. Neslavný osud stihl i další vaše realitní firmy. Máte plán, jak z toho ven?

Firmy a projekty jsou samozřejmě navzájem provázány, proto je i přirozené, že došlo k řetězení problémů. Jak z toho ven? Když to řeknu jazykem adekvátním pro týdeník Ekonom, tak je třeba zlikvidnit zbytek aktiv.

To znamená prodat, co ještě prodat lze?

V podstatě ano. Pravdou je, že ke ztrátám došlo, což nikoho netěší a mě ze všech nejméně, protože ty největší ztráty jsem utrpěl já. Teď to myslím z hlediska schopnosti generovat nějaké další projekty. Ta se tímto neúspěchem dramaticky snížila. Ale na druhou stranu si říkám, co se dá dělat, je to přece součást života v normální tržní ekonomice a v normální společnosti. Nejhorší by bylo, nechat se okolnostmi semlít. Jde o to minimalizovat ztráty, včetně ztrát, které utrpěli obchodní partneři, nějak to solidně uzavřít a přeorientovat se na něco jiného.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru