Ivan Pilip (48)

Vzdělání:
Vystudoval mezinárodní ekonomiku a obchod na pražské VŠE. Tam působil i jako odborný asistent.

Kariéra:
Do vysoké politiky vstoupil v roce 1992, kdy se v Klausově vládě stal náměstkem ministra školství, od roku 1994 byl ministrem školství. V polovině roku 1997 přešel na post ministra financí. V pozici setrval i v rámci vlády Josefa Tošovského (do poloviny roku 1998). Prošel třemi stranami - KDS, ODS a Unie svobody. V roce 1997 s kolegou Janem Rumlem veřejně vystoupili proti předsedovi ODS Václavu Klausovi (vznikl pojem "sarajevský atentát"). V roce 2001 na sebe strhl pozornost poté, co ho spolu s kolegou Janem Bubeníkem zadržely kubánské úřady (po setkání s kubánskou opozicí). V letech 2004 až 2007 byl viceprezidentem Evropské investiční banky.
Několik posledních let podnikal v realitách (např. firmy Residence Nábřeží, Residence Zborovská, Nikolajka City Park, Fortius Global Investments).

Soukromí:
Je ženatý, s manželkou Lucií vychovává tři děti.

Vzrostlé lípy, javory a kaštany, posečené trávníky, odkvétající rododendrony, jezírko, po jehož hladině právě přejela užovka, naprosté ticho, jen ptačí švitoření... V zahradním altánku u zámku Trnová upíjíme kávu a pozorujeme okolní flóru i faunu. Způsob relaxace téměř dokonalý.

A přesto majitel Ivan Pilip nevylučuje, že zámeckému životu dá sbohem a najde si někde v okolí jinou, méně rozlehlou nemovitost. Nikoli proto, že by ho bydlení v historickém objektu uprostřed malinké vesničky na jihozápadě od Prahy omrzelo, ale čistě kvůli nákladům.

Na vlastní kůži s manželkou Lucií vystudovaní ekonomové poznali, co je to euro-americká realitní bublina a jak bolí, když praskne.

Jste asi jedním z mála makroekonomů, který může o ekonomické krizi referovat i za pomoci příkladů z vlastního života.

Pravdou je, že člověk může přečíst stovky učebnic, ale teprve na vlastní kůži pochopí, že vysoká "páka" je v případě poklesu cen nemovitostí a zmrazení trhu smrtelnou pastí.

Proč jste vlastně začal podnikat zrovna v nemovitostech?

Kouzlo realitního byznysu je právě v tom, že lze dělat s relativně malým podílem vlastního kapitálu i větší projekty. A jestli děláte projekt za 20, nebo za 200 milionů, je vlastně jedno, protože vaší vlastní práce je na tom zhruba stejný objem. Při stejné marži je tak zisk v absolutních číslech zhruba desetinásobný. Ovšem když přijde ztráta, je také desetinásobná, což je ten problém (smích). A na to doplatila řada byznysmenů, jejichž risk modely sice braly v úvahu, že nemusí dojít k nárůstu cen, ale už nepočítaly s tím, že se trh zcela zastaví a ceny nemovitostí půjdou dolů. Kdyby jenom šly dolů ceny, tak nemovitosti lze ještě rychle prodat, byť s nějakou ztrátou. Když ale trh zamrzne zcela, vysoká páka je pro vás likvidační. Platíte vysoké úroky, začnou naskakovat sankční úroky a už se dostáváte do platební neschopnosti.

Vaše nejznámější firma, Residence Nábřeží, spjatá s výstavbou luxusních bytů naproti pražskému Národnímu divadlu, je od března v konkurzu. Dluží desítky milionů korun. Neslavný osud stihl i další vaše realitní firmy. Máte plán, jak z toho ven?

Firmy a projekty jsou samozřejmě navzájem provázány, proto je i přirozené, že došlo k řetězení problémů. Jak z toho ven? Když to řeknu jazykem adekvátním pro týdeník Ekonom, tak je třeba zlikvidnit zbytek aktiv.

To znamená prodat, co ještě prodat lze?

V podstatě ano. Pravdou je, že ke ztrátám došlo, což nikoho netěší a mě ze všech nejméně, protože ty největší ztráty jsem utrpěl já. Teď to myslím z hlediska schopnosti generovat nějaké další projekty. Ta se tímto neúspěchem dramaticky snížila. Ale na druhou stranu si říkám, co se dá dělat, je to přece součást života v normální tržní ekonomice a v normální společnosti. Nejhorší by bylo, nechat se okolnostmi semlít. Jde o to minimalizovat ztráty, včetně ztrát, které utrpěli obchodní partneři, nějak to solidně uzavřít a přeorientovat se na něco jiného.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru