Španělská bankovní skupina BFA, která vlastní finanční ústav Bankia, požádala o částečné zestátnění. Podle agentury Reuters chce banka státní půjčky v objemu asi 4,5 miliardy eur (asi 113,6 miliardy Kč).

Centrální banka její záměr podporuje. Bankia je zřejmě největší obětí krize na španělském realitním trhu a bez odpisu nedobytných půjček jí hrozí existenční problémy.

Pokud dojde k částečnému zestátnění Bankie, půjde o čtvrtou banku, kterou musí stát zachraňovat - po Banco de Valencia, Novagaliciacaixa y CatalunyaBanc, píše španělský deník El País.

Ten vysvětluje, že uvedené 4,5 miliardy Bankia obdržela již dříve v podobě akcií v rámci pomoci z fondu pro restrukturalizaci FROB. Nyní by je přestala splácet a stát by tak navýšil podíl.

"Vzhledem k událostem z posledních týdnů a vzhledem k rostoucí nejistotě kolem budoucnosti (skupiny BFA-Bankia), bylo záhodno učinit tento další krok a zvážit využití veřejných prostředků za účelem vyčištění (bilance banky)," píše se ve sdělení španělské centrální banky.

Půjčky, které vláda poskytne, se vymění na cenné papíry a budou představovat posílení kapitálu banky.

BFA drží v Bankii podíl 45 procent. Ministerstvo hospodářství vzápětí potvrdilo, že Španělsko nyní bude mít v Bankii nepřímý podíl právě ve výši 45 procent. Vláda navíc slíbila, že bance poskytne veškerý kapitál, který bude nutný, aby ústavu pomohla situaci řešit. Španělský deník El País píše až o 56 procentním podílu státu v Bankii.

Začátkem tohoto týdne se objevily spekulace, že se Madrid už tento týden chystá předložit nová opatření na pomoc tamnímu bankovnímu sektoru ve výši sedmi až deseti miliard eur.

Vláda přitom takový krok dosud odmítala. Premiér Mariano Rajoy pak oznámil, že o podrobnostech bude vláda informovat zřejmě v pátek.

Bankia je čtvrtou největší bankou ve Španělsku, má kolem deseti milionů klientů a 340 miliard eur aktiv.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru