Nejdůležitější události:

- Řecko se dohodlo s valnou většinou věřitelů na směně dluhopisů

- HDP Česka loni vzrostlo podle údajů ČSÚ o 1,7 %

- Míra inflace v Česku se v únoru vyšplhala na 3,7 %

- Evropští lídři s konečnou platností rozhodli o poslání dalších peněz do Řecka

Sledovali jsme online

 
9.3.2012 06:40 | Přijde opravdu den D?

Jan Strouhal, editor HNByznys

Dobré ráno,

dnes je snad opravdu den D, kdy by se Řecko mělo dohodnout se soukromými věřiteli na odepsání dluhu. Číslo, ohledně toho, kolik věřitelů na směnu dluhopisů přistoupilo, se oficiálně dovíme během pár okamžiků. Podle agentury Reuters by to mohlo být až 95 %. Nechme se překvapit.

9.3.2012 07:01 | K výměně řeckých dluhopisů se přihlásilo 85,8 % věřitelů

K účasti na výměně řeckých státních dluhopisů se přihlásilo 85,8 procenta soukromých věřitelů. Oznámila to dnes řecká vláda. Byla tak splněna podmínka pro úspěch plánu oddlužení, jež stanovila účast investorů na 75 procent. Výměna dluhopisů je podmínkou druhého záchranného úvěru pro Řecko v sumě 130 miliard eur (3,2 bilionu korun).

9.3.2012 07:31 | Další podrobnosti k Řecku...

S odpisem řeckého dluhu tedy souhlasila valná většina. Řecko k tomu navíc  spustí klauzuli o společném postupu (CAC - Collective Action Clause), dle které bude pro všechny dluhopisy spadající pod řecké právo výměna povinná a ne dobrovolná. Celkový podíl věřitelů, kteří se odpisu dluhu zúčastní, by tak měl vzrůst až na 95,7 procenta.

9.3.2012 07:40 | Venizelos: Díky věřitelům, že sdílejí s Řeky oběti

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos k dnes oznámené dohodě říká:

,,Jménem republiky bych chtěl vyjádřit uznání všem věřitelům, kteří podpořili náš ambiciózní program reforem, a kteř sdílejí utrpení Řeků v této historické snaze. Řecko bude s podporou věřitelů pokračovat v zavádění potřebných opatření, aby splnilo všechny podmínky, ke kterým se zavázalo. To vše Řecku pomůže se opět dostat k trvalému růstu."

Venizelos bude mít dnes ve 12:00 tiskovou konferenci.

9.3.2012 08:01 | On-line rozhovor: Je Řecko zachráněno?

Vilém Semerák, ekonom

Co značí dohoda o výměně dluhopisů Řecka a investorů? Pomůže k záchraně Řecka? Nebo nakonec zbankrotuje Řecko?

Na otázky čtenářů IHNED bude v on-line rozhovoru odpovídat ekonom Vilém Semerák z think tanku IDEA.

On-line rozhovor začíná od 10:30, dotazy můžete pokládat už nyní ZDE.

9.3.2012 08:47 | Řecká směna v číslech

A ještě některá souhrnná čísla k dnešní dohodě:

85,8 % - takový podíl věřitelů se dobrovolně přihlásil k výměně řeckých dluhopisů

95,7 % - bude odhadovaný podíl věřitelů, kteří se do směny zapojí poté, až řecká vláda využiju legislativní doložku (CAC)

69 % - taková byla účast na směně u menšinové skupiny držitelů dluhopisů, které se řídí zahraničním právem. Vláda prodloužila termín pro přihlášky těchto držitelů do 23. března.

197 mld. eur - o takovou částku by měl být snížen řecký dluh

9.3.2012 09:12 | Trhy otevírají do těsného plusu

Evropské akciové trhy otevřely ds mírnými zisky. DAX + 0,2 %, CAC 40 + 0,1 % a FTSE 100 stagnuje.

Japonské akcie po oznámené dohodě výrazně posílily. Hlavní index tokijské burzy Nikkei se zvýšil o 1,7 procenta na 9929,74 bodu. Během dne se poprvé za sedm měsíců dostal nad psychologicky důležitou úroveň 10.000 bodů.

9.3.2012 09:31 | Česká ekonomika loni vzrostla o 1,7 procenta

Česká ekonomika v roce 2011 meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad, který tak potvrdil svůj předchozí odhad. V loňském 4. čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) proti stejnému čtvrtletí roku 2010 podle zpřesněného odhadu rostl o 0,6 procenta, zatímco předběžný únorový odhad signalizoval růst 0,5 procenta. Mezičtvrtletně HDP v posledním čtvrtletí 2011 naopak klesl o 0,1 procenta.

Předběžný odhad přitom počítal proti 3. čtvrtletí se snížením HDP o 0,3 procenta. "Je však třeba upozornit, že HDP se výrazněji nesnížil pouze díky značnému mezičtvrtletnímu nárůstu daní z produktů o 5,4 procenta," upozornil ČSÚ.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

9.3.2012 09:39 | Jan Bureš: Řekové mají prst na spoušti, ...spustí dnes CDS?

Jan Bureš, hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny

Začíná největší restrukturalizace ve světové historii týkající se 206 mld. euro řeckého dluhu v rukou soukromých investorů. K PSI (dobrovolnému odpuštění řeckého dluhu) se přidalo přes 85 % soukromých věřitelů.

To je dobrá zpráva, protože účast je dost vysoká na to, aby osekání řeckého dluhu vůbec proběhlo. To je podmínka k nastartování druhého záchranného balíku, bez kterého by Řekové již tento měsíc neřízeně padli. Na druhou stranu asi nebude účast dost vysoká na to, aby část investorů nebyla natlačena do dohody nedobrovolně (Collective Action Clause), což pravděpodobně nakonec spustí výplaty z pojištění proti bankrotu Řecka (CDS kontraktů).

Pokud dojde ke spuštění CDS kontraktů, mohou investoři zažít ještě horké chvilky. Nejistota se může přenést především na portugalský trh, který je druhým kandidátem v řadě na restrukturalizaci dluhu. I když se budou evropští politici všemožně snažit takový scénář vyloučit, portugalská CDS pravděpodobně vyletí vzhůru.

Italský a španělský trh ale spuštění řeckých CDS asi neohrozí - obě země jsou zatím na rozdíl od Řecka a Portugalska solventní a jejich likviditní problémy (se samostatným upisováním dluhu za rozumnou cenu) jim pomohla výrazně zmírnit svými kroky Evropská centrální banka (ECB).

9.3.2012 10:36 | Pohled do Maďarska

Maďarský hrubý domácí produkt se v loňském roce zvýšil o 1,7 procenta. V samotném čtvrtém čtvrtletí ekonomika meziročně stoupla o 1,4 procenta. Oznámil to dnes podle agentury PAP maďarský centrální statistický úřad. Potvrdil tak předběžné údaje z poloviny minulého měsíce.

9.3.2012 10:57 | Zdražování pokračuje, míra inflace pomalu míří ke čtyřem procentům

Výrazné zdražující potraviny, rekordní ceny pohonných hmot - takový je obrázek o vývoji spotřebitelských cen letos v únoru. Díky inflaci navíc klesají reálné platy občanů, kteří tak budou mít hlouběji do kapsy. To je další hřebíček do rakve pro poptávku.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

 

9.3.2012 11:02 | Vilém Semerák odpovídá on-line

Ekonom Vilém Semerák právě na vaše dotazy odpovídá online:

Proč investoři přistoupili na výměnu dluhopisů s takovou ztrátou místo, aby použili nakoupené CDS certifikáty?

,,Prvním možným vysvětlením je časové hledisko - výměna jim dala šanci na okamžité nahrazení problémové části jejich portfolií lepší aktivem (např. i pokud jde o právo, kterým se nové obligace řídí), zatímco pokud by k výměně nedošlo, bylo zde riziko, že se situace dále táhla - což by znamenalo pro řadu z nich komplikace (tvorba rezerv či opravných položek). Dalším problémem jsou rizika spojená se scénářem, ve kterém by došlo k oficiálnímu krachu a k uplatnění CDS v plném rozsahu - vzhledem k objemu prostředků není jasné, zda by něco takového bylo vůbec realizovatelné a zda by to nevedlo k podstatně větším ztrátám v důsledku další destabilizace finančních trhů."

DO ON-LINE CHATU MŮŽETE VSTOUPIT ZDE

9.3.2012 11:24 | Česká měna stagnuje

Koruna dnes dopoledne stagnuje kolem čtvrtečních hodnot. Kolem 10:30 byla proti čtvrtečnímu závěru silnější o tři haléře na 24,79 Kč/EUR, k dolaru naopak o tři haléře oslabila na 18,75 Kč/USD, vyplývá z informací serveru Patria Online.

"Koruna začala silnější než včera, během dopoledne se ale téměř nehýbe," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Na dnešní data z české ekonomiky koruna podle Vlka nereagovala.

9.3.2012 11:42 | Polední zastavení na pražské burze

Evropské trhy si během dopoledne nemohou vxybrat směr, jakým se vydají. Podobně je na tom i pražská burza. Její index PX sice roste, ale jen o mírné 0,15 %. Objem obchodů přesáhl půl miliardy korun.

V kladných číslech pražskou burzu drží hlavně bankovní tituly a .

9.3.2012 11:42 | Řecká ekonomika skomírá

A znovu zpět k Řecku. Tamní statistický úřad dnes vydal zpřesněné údaje o vývoji HDP země v posledním čtvrtletí loňského roku. Ekonomika se meziročně propadla o 7,5 procenta, tedy o půl procentního bodu více, než se původně předpokládalo.

To samozřejmě kazí celý dojem z dnes dojednané dohody.

9.3.2012 12:08 | Schválí eurozóna pomoc Řecku?

Ministři financí eurozóny by dnes měly definitivně rozhofnout, zdali Řecku pošlou další balík peněz ve výši 130 miliard eur. Tisková konference se má konat ve 13:00 našeho času, zřejmě se ale posune a mohla by být už za malou chvíli. V médiích se mluví o době konání TK na 12:30.

Ve 13:00 by pak měl mít svou vlastní telekonferenci s médii německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

9.3.2012 13:07 | Dobrá zpráva pro Česko: Německý vývoz opět roste

Německý export se v lednu meziměsíčně zvýšil o 2,3 procenta na 88,7 miliardy eur (2,2 bilionu Kč) po prosincovém propadu o 4,4 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů spolkového statistického úřadu. Analytici podle agentury Reuters očekávali mírnější nárůst o 1,6 procenta.

Import v lednu stoupl o 2,4 procenta na 74,5 miliardy eur. Obchodní přebytek se mírně zvýšil na 14,2 miliardy eur z prosincových 13,9 miliardy eur. Údaje podle agentury Reuters podpořily naděje, že se německá ekonomika dokáže vyhnout zimní recesi.

"Vývoz oživil z útlumu na konci loňského roku," uvedl analytik Christian Schulz z bankovní společnosti Berenberg. "Německo těží ze své silné diverzifikace. Když ochabuje eurozóna, pomůže poptávka z rozvíjejících se ekonomik," dodal.

9.3.2012 13:22 | Letmý pohled na dluhopisový trh: Portugalsko v problémech

Podívejme se teď, jakým směrem se vydaly výnosy na dluhopisech problémových zemích. Z přiloženého grafu je patrné, že výnosy na italských bondech se dostaly zpět pod 5 %, kde byly naposledy v červnu loňského roku. Výnosy na irských dluhopisech pak od června dramaticky klesly - z 15 % na současných 6,7 %.

Opačná situace je ale u Portugalska. Výnosy najeho bondech totiž od září vzrostly z 9,5 % na současných 13 % a nevypadá to, že by brzy nastolily opačný kurz.

9.3.2012 14:17 | Eurozóna: Řekové můžou dostávat peníze ze záchranného balíku

Řekové mohou začít dostávat peníze z druhého záchranného balíku půjček ve výši 130 miliard eur. Podle agentury AP o tom rozhodli ministři financí eurozóny. Stalo se tak v reakci na to, že se k výměně řeckých dluhopisů přihlásilo dost soukromých věřitelů. Seškrtání značné části řeckého dluhu privátní sférou bylo jednou z klíčových podmínek záchranného balíku.

9.3.2012 14:39 | Dobrá data z USA o trhu práce

Americká ekonomika vytvořila v únoru 227.000 pracovních míst, a třetí měsíc za sebou tak zaznamenala nárůst přes 200.000 míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na lednové úrovni 8,3 procenta, minimu za poslední tři roky. Oznámilo to dnes ministerstvo práce USA.

Vládní statistici také upravili údaje za minulé dvě měsíce směrem vzhůru o celkem 61.000 nově vzniklých míst. V průměru posledních tří měsíců tak ekonomika generovala 245.000 nových příležitostí, což byl nejlepší vývoj od počátku roku 2010. Tehdy ale statistiky zkreslilo dočasné najímání sil na sčítání obyvatelstva.

9.3.2012 15:03 | Řekové nyní dostanou 35,5 miliardy eur

Tak zpět do Řecka a úspěšnému získání pomoci. Podle prohlášení šéfa Euroskupiny Jean-Claude Junckera jsou podmínky pro uvolnění peněz z balíku splněny.

V první fázi bylo rozhodnuto, že Atény z balíku pomoci od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu získají 35,5 miliardy eur. Z této částky je 30 miliard eur slíbeno soukromým věřitelům jako „pobídka“ za jejich účast ve směně dluhu.

Nad tuto předem smluvenou částku dnes Eurogroup rozhodla o uvolnění dalších 5,5 miliardy eur, které budou využity na krytí úrokových plateb. Novinářům to řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Upozornil ale, že dosažení dohody Řecka s privátními věřiteli neznamená konec problémů a země musí nastoupit tvrdé strukturální reformy.

9.3.2012 15:28 | Další schůzka eurozóny v pondělí

Ministři financí eurozóny se sejdou znovu v pondělí. V úterý na to naváže zasedání ministrů financí celé EU.

9.3.2012 15:52 | Lagardeová chválí dohodu

Vzhledem k souhlasu eurozóny s poskytnutím záchranného balíčku  lze nyní čekat řadu ohlasů a reakcí.

Jednu z prvních poslala šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, která uvítala řeckou dohodu s věřiteli. Jak ale média upozorňují, nenaznačila nijak jak velkou část pomoci Řecku poskytne právě MMF.

"Jde o významný krok, který dramaticky omezuje střednědobé finanční potřeby Řecka a přispěje k udržitelnosti zadlužení. Tato podpora soukromého sektoru je klíčovou součástí příspěvků všech stran, aby se řecká ekonomika vrátila k růstu a fnanční stabiltě," prohlásila šéfka MMF.

9.3.2012 16:04 | Co řekl Juncker
9.3.2012 16:09 | Pohled na trhy: USA otevírají v plusu

máme za sebou páteční start obchodování na Wall Street. Dow Jones přidává 0,23 % na 12938,10 b. SP 500 připisuje 0,32 % na 1370,29 b. Nasdaq roste o 0,33 % na 2980,14 b.

9.3.2012 16:40 | Fitch také sráží rating Řecka

Tak rating Řecka srazila už i mezinárodní ratingová agentura Fitch. Jako poslední ze tří velkých agentur tím reagovala na dohodu Řecka se soukromými věřiteli, která předpokládá seškrtání jeho dluhu o zhruba 105 miliard eur (2,6 bilionu Kč).

Fitch umístila řecký úvěrový rating podle očekávání dočasně do kategorie "omezené platební neschopnosti". Již před dvěma týdny Fitch snížila úvěrovou známku Řecka na C z dosavadního stupně CCC a dodala, že kvůli výměně dosavadních řeckých dluhopisů za nové o zhruba poloviční nominální hodnotě brzy přeřadí řecký rating do kategorie "restricted default".

K témuž kroku již v minulých dnech přistoupily konkurenční agentury Standard & Poor´s a Moody´s.

Fitch dnes zároveň sdělila, že jakmile bude výměna dluhopisů dokončena a nové cenné papíry vydány věřitelům, udělí Řecku nový rating. Ten by se měl pohybovat v dolní části spekulativního pásma.

9.3.2012 18:23 | Pražskou burzu zprávy z Řecka neohromily. Rostla jen nepatrně

Akcie na pražské burze dnes lehce posílily. Hlavní index PX skončil proti čtvrtku o 0,14 procenta výše na 997,9 bodu a neudržel se tak nad hranicí 1000 bodů, kam se dopoledne přechodně dostal. Mírně rostly akcie ČEZ a Erste Bank, z velkých emisí naopak oslabovaly těžební NWR a Komerční banka. Vyplývá to z výsledků burzy.

Obchodování s akciemi v Praze příliš nereagovalo ani na výsledek zapojení investorů do řecké směny dluhu, ani odpoledne na pozitivní čísla z amerického trhu práce, uvedl Josef Kohout z Patria Finance. "Změny u jednotlivých titulů nebyly výrazné," dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru