Pokud by se nepodařilo krizi kolem Řecka vyřešit a země by skončila v neřízeném státním bankrotu, okamžitou pomoc by zřejmě bylo nutné poskytnout Itálii a Španělsku. Podle agentury Reuters to tvrdí Ústav pro mezinárodní finance (IIF), který v jednání s Řeckem hájí zájmy soukromých věřitelů.

Dopady bankrotu Řecka na zbytek eurozóny by podle IIF asi přesáhly bilion eur (asi 25 bilionů Kč).

"Výsledkem neřízeného státního bankrotu Řecka by byly velmi závažné a zničující dopady," píše se v dokumentu. "Je obtížné všechny ty podmíněné závazky přesně kvantifikovat, je ale těžké si představit, že by nepřesáhly bilion eur," píše se ve zprávě, která je označena jako důvěrná.

Reuters se k dokumentu dostal přes svůj zdroj z finančních trhů. Zpráva má datum 18. února. Někteří analytici si myslí, že obsah dokumentu měl jen věřitele katastrofickým scénářem přimět k účasti.

IIF držitelům řeckých dluhopisů doporučuje, aby přistoupili na dohodnutou výměnu papírů. Za obligace v hodnotě asi 206 miliard eur obdrží nové dluhopisy, jejichž hodnota bude zhruba o 100 miliard eur nižší a bude s nimi spojen i nižší úrok. Soukromí věřitelé mají na rozhodnutí už jen do čtvrtečního večera.

Řecký ministr financí Evangeos Venizelos v pondělí řekl, že výměna dluhopisů je pro jejich držitele tou nejlepší volbou. Venizelos chce ale zákonem prosadit, aby ti věřitelé, kteří nechtějí na výměnu přistoupit, k ní byli donuceni.

Pokud by se výměnu dluhopisů nepodařilo prosadit, obrovské ztráty by asi utrpěla Evropská centrální banka. Dokument ztrátu odhaduje až na 177 miliard eur (asi 4,4 bilionu Kč), což by bylo více než 200 procent jejího základního kapitálu.

IIF také odhaduje, že by bylo nutné před dopady státního bankrotu Řecka ochránit Irsko a Portugalsko. To by mohlo během příštích pěti let stát až 380 miliard eur (asi 9,4 bilionu Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru