Finanční a hospodářská moc italských mafiánských klanů je v době hospodářské krize značná. Podle expertní zprávy italského sdružení malých a středních firem si lze tamní mafii představit jako největší banku v zemi, protože disponuje zhruba 65 miliardami eur (téměř 1,7 bilionu korun).

Experti z think-tanku SOS Impresa odhadují roční obrat mafie na 140 miliard eur. Jejich zpráva podle agentury DPA kromě toho odhaduje, že téměř 100 miliard eur, které organizovaný zločin v Itálii ročně vydělá provozováním barů, restaurací či hotelů, představuje zhruba sedm procent italského HDP.

"V těchto krizových časech je tak 'Mafia a.s.' jako ojedinělá podnikatelsko-hospodářská veličina schopna uskutečňovat investice," komentoval šéf podnikatelského sdružení Marco Venturi výroční zprávu o hospodářské kriminalitě v zemi.

Mafiánské klany těží ze spolupráce s politiky, představiteli průmyslu i úředníky veřejné správy. Nejvlivnější klany Camorra, Cosa Nostra a 'Ndrangheta vydělávají především na ilegálních stavebních zakázkách, v potravinářství, na hazardu a na výpalném.

Mafie míří na sever

Venturi upozornil na to, že mafie rozšiřuje své aktivity z tradiční oblasti působnosti na jihu Itálie také na průmyslově rozvinutější sever země.

"Teď prakticky kontrolují hazard - i ten legální, likvidaci toxických odpadů a do velké míry i stavební průmysl," řekl Venturi. Mafiánské klany podle něj pronikají i do "netradičních" oborů, mezi nimi například do zdravotnictví, sportu a silniční dopravy, dodal.

Mafie se začala o kamionový byznys zajímat částečně kvůli nedávnému ztrojnásobení cen ovoce a zeleniny v Itálii, tvrdí hlavní italská zemědělská asociace Coldiretti.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru