Pokud padne euro, čeká Českou republiku podle ministra financí Miroslava Kalouska boj o přežití. Uvedlo to Právo. Krach eurozóny, který si zásadně nepřeje, ale který podle něj není "vůbec nereálný", by měl osudný dopad na ČR a musela by padnout všechna ideologická tabu - ať už daňová, nebo týkající se sociálního státu.

"Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý," prohlásil Kalousek při setkání se starosty středočeských obcí v Praze.

Ministr podotkl, že si pád eura rozhodně nepřeje. "Nicméně pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli všechny demokratické strany se musí zmobilizovat ke společnému řešení. A tam musí padnout všechna ideologická tabu, protože pak už to není souboj o ideje, ale boj o holou existenci," dodal.

Skeptický k eurobondům

Kalousek je skeptický vůči možnosti zavedení eurobondů. Tyto eurozónou společně vydávané dluhopisy by podle něj představovaly velké morální riziko. Kalousek se navíc nedomnívá, že by o ně investoři měli mimořádný zájem. Ministr to řekl v Bruselu po jednání s kolegy z dalších zemí EU.

"V jejich zavedení já spatřuji především obrovské morální riziko, které by oslabilo tlak na finanční disciplínu zejména těch nejproblémovějších zemí," podotkl.

Macháčkovu výměnu, ve které online debatují o budoucnosti eurozóny čeští ekonomové, sledujte ZDE

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru