Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy plánují radikálnější kroky v boji proti dluhové krizi v eurozóně, včetně rychlého zavedení nového Paktu stability. Informoval o tom v neděli německý list Welt am Sonntag.

Země eurozóny by se podle listu pomocí dohody na novém Paktu stability měly vyhnout prodlevám, které by si vyžádaly změny ve smlouvách o Evropské unii. Nový Pakt stability zahrnující přísná pravidla pro rozpočtové schodky by údajně mohl vstoupit v platnost již začátkem příštího roku, napsala agentura Reuters.

 

Dohoda by měla vrátit důvěru investorů

Francouzská ministryně rozpočtu Valerie Pecresseová v rozhovoru pro televizi Canal+ uvedla, že eurozóna směřuje k nové dohodě o vládnutí zahrnující přísnější regulaci rozpočtů a skutečné sankce při porušování pravidel. Takováto dohoda by podle ní měla podpořit důvěru finančního trhu v eurozónu.

"Německo, Francie a Itálie chtějí být motorem Evropy, která je integrovanější, solidnější a má regulační mechanismy zabraňující podvodům," řekl Pecresseová. "Eurozóna bude progresivně směřovat k silnější integraci," dodala.

 

Nový pakt, který evropští lídři plánují zavést, by měl být podle zdrojů listu The Wall Street Journal (WSJ) představen ještě před 9. prosincem, kdy by se měl konat summit Evropské unie. Zdroje ale pro WSJ zároveň uvedly, že ještě nebylo učiněno žádné konečné rozhodnutí.

V minulosti sankce nepřišly

Zrovna Francie a Německo ještě před ekonomickou krizí z roku 2008 ale několikrát opakovaně porušily rozpočtová pravidla, zejména to klíčové, kdy země musí dodržovat rozpočtový deficit pod 3 % v poměru k HDP. Žádné sankce pro tyto země nakonec uvaleny nebyly.

Došlo pouze k vyjednání nových pravidel, které rozšiřovaly možnosti, jak překorčit pravidla bez toho, aniž by země nemusely platit sankce. To bylo velmi kritizováno menšími zeměmi, které schodky dodržovaly za cenu velkých obětí.