Globální politické špičky dávají dohromady plán, který by měl stabilizovat krizí zkoušenou eurozónu. Tvrdí to britská stanice BBC, podle které bude součástí plánu odpis 50 procent řeckých dluhů, posílení Evropského fondu finanční stability až na 2 biliony eur a podpora evropských bank.

Ekonom České spořitelny Petr Zahradník si myslí, že úspěch plánu bude nejvíce záležet na časové restrukturalizaci řeckých dluhopisů.

"Na tu musí stávající věřitelé přistoupit. Ochota přistoupit na to, že se dobrovolně vzdám toho, že mi závazek bude splatný za 5 let a přeměním ho na 30-letou lhůtu, je spojena s jistou odvahou. Protože během 30 let se může ukázat, že řecká ekonomika je vskutku v bezvýchodné situaci a ti lidé jenom prodlouží svoji agónii," řekl v poledních Ozvěnách dne Českého rozhlasu Zahradník.

Zvýšení kapacity evropského záchranného fondu požaduje jak šéfka MMF Lagardeová, tak americký ministr financí Tim Geithner. Podle zpravodaje BBC by ale navýšení fondu na 2 biliony eur mělo být dosaženou formou přidané záruky Evropské centrální banky ve výši třeba 1,5 bilionu eur.

Parlamenty zemí eurozóny jsou přitom pomalé už co se týče schválení navýšení záruk záchranného fondu ze 440 miliard eur na 780 miliard eur, jak bylo dohodnuto v červenci.

Inspektoři opět odkládají cestu do Atén

Mezinárodní měnový fond (MMF) opět odložil vyslání svých inspektorů do Atén. Podle španělského deníku El País je tak nyní nemožné, aby byla další záchranného úvěru Řecku ve výši 8 miliard eur schválena ministry financí v rámci Eurogroup 3. října, jak bylo plánováno. Pokud země splátku nedostane během října, musela by vyhlásit bankrot nebo sáhnout na  na platy státních zaměstnanců a důchody.

Inspektoři se mají do Řecka vrátit až poté, co MMF od Atén dostane písemný příslib nových úsporných opatření. Fond to sdělil v oficiálním oznámení po víkendovém setkání mezi řeckým ministrem financí Evangelosem Venizelosem a šéfkou MMF Christine Lagardeovou ve Washingtonu.

"Jednali o podmínkách, za nichž se mise MMF vrátí do Atén - s největší pravděpodobností tento týden," uvedl fond podle agentury Reuters. Schůzka se odehrála v rámci podzimního zasedání MMF a Světové banky, kde se nejvíce mluvilo o tom, jak zastavit řeckou dluhovou krizi, která ohrožuje eurozónu a hrozí podkopat celou světovou ekonomiku.

Zástupci takzvané trojky - MMF, Evropské komise a Evropské centrální banky - na počátku měsíce přerušili svou inspekci v Aténách, když zjistili, že Řecko neplní své závazky. Řecká vláda minulý týden oznámila rozšíření a urychlení úspor včetně propouštění státních zaměstnanců a snížení některých důchodů. Řecko potřebuje dobrozdání "trojky", aby si co nejdříve zajistilo uvolnění další části loňského záchranného úvěru.

"Tvrdá a obtížná rozhodnutí, která jsme přijali, změnila atmosféru," řekl Venizelos novinářům po schůzce s Lagardeovou. "Pokud tyto oběti nepřineseme, bude v sázce naše suverenita," dodal.

Vláda: S výměnou dluhopisů souhlasí 85 % věřitelů

Zájem účastnit se výměny státních dluhopisů Řecka vyjádřili soukromí věřitelé, kteří vlastní celkem téměř 85 procent dluhu. Uvedl to dnes řecký list Elefterotypia s odvoláním na zdroj z vlády, který si nepřál být jmenován. Cílem je získat k výměně dluhopisů 90 procent věřitelů.

Výměna dluhopisů je klíčovou podmínkou k tomu, aby se uskutečnil druhý záchranný plán Řecka v celkovém objemu 109 miliard eur (2,7 bilionu Kč) a nižší než 90procentní účast by mohla druhý balík ohrozit. Očekává se, že soukromí věřitelé přijdou v rámci výměny o zhruba 21 procent hodnoty obligací, které mají ve vlastnictví. Program výměny obligací by měl být uzavřen do konce října, dodal list.

"Vládní zdroj tvrdí, že účast soukromého sektoru je téměř 85 procent," napsal list. Cílem je sice přilákat 90 procent věřitelů, list však upozornil, že Evropská unie by mohla vyhlásit program za úspěšný i v případě, že bude účast o něco nižší, a zbývající peníze nalézt jinde. Agentura Reuters nedávno uvedla, že nižší účast soukromých věřitelů by mohly vyrovnat vlády eurozóny nebo by se mohly využít peníze ze záchranného fondu EFSF či by se mohl zvýšit podíl soukromých věřitelů, kteří se do programu přihlásili, tedy věřitelé přihlášení do programu by přišli o více peněz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru