Americká ratingová agentura Moody´s  v pátek snížila rating osmi řeckým bankám, a to každé o dva stupně. Zároveň agentura ke všem bankám přiřadila negativní výhled. Mezi důvody snížení, které Moody´s uvedla, je předpokládaný negativní vývoj řecké ekonomiky, pokles vkladů a slabá likvidní pozice.

Agentura snížila rating z úrovně B3 na Caa2 konkrétně National bank of Greece, EFG Eurobank Ergasias, Alpha Bank, Piraeus Bank, Agricultural Bank of Greece a  Attica Bank.

Hodnocení Emporiki Bank of Greece a General Bank of Greece pak bylo sníženo z úrovně B1 na B3.

Agentura Reuters do toho v pátek přišla s informací, že řecký ministr financí Evangelos Venizelos sdělil tamním zákonodárcům, že existují tři scénáře budoucího vývoje ekonomiky.

První z nich podle agentury Reuters počítá s plněním podmínek a závěrů, které lídři eurozóny odsouhlasili na červencovém summitu. Jednalo se o schválení druhého balíku pro Řecko ve výši 109 miliard eur (v přepočtu zhruba 2,7 bilionu korun), v kterém by byl zapojen i soukromý sektor.


HNByznys najdete nově i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Druhý scénář pak počítá s neřízeným bankrotem země. Toho se ale obávají mnozí ekonomové i politici.

Posledním scénářem pak je řízený bankrot země, při kterém by držitelé dluhopisů země odepsali polovinu dluhu.

Večerník Ta Nea napsal, že Venizelos při rozpravě se zákonodárci řekl, že požadovat odpis 50 procent investice bude nebezpečné. List se přitom odvolává na zdroj, který zaslechl rozhovor mezi ministrem a zástupci vládní socialistické strany.

"Od mnohých by to vyžadovalo dohodnutou a koordinovanou snahu," řekl údajně ministr.

Mluvčí ministerstva financí řekla, že zprávy z novin nemůže komentovat.

Mluvčí vlády Angelos Tolkas je ale rovnou odmítl. "My jsme si zvolili, aby Řecko zůstalo v srdci Evropy. A to tím, že se zavedou opatření přijatá 21. července," řekl podle agentury Reuters mluvčí, který se tak odvolal na červencový summit eurozóny v Bruselu. Právě na něm byla další pomoc Řecku dohodnuta. Vláda podle mluvčího vyvíjí snahu, aby zabránila jakékoli platební neschopnosti či jinému kolapsu země.

Bankrot Řecka začíná připouštět i ECB

Situace, kdy by Řecko nebylo schopno splatit své dluhy, už nemůže být podle člena bankovní rady Evropské centrální banky Klase Knota déle přehlížena. Až doteď evropští lídři odmítali jakoukoli možnost řecké platební neschopnosti, teď se ale začíná situace pomalu obracet.

Knot se tak stal vůbec prvním evropským centrálním bankéřem, který otevřeně varoval před možností bankrotu země.

Pro nizozemský deník Het Financieele Dagblad řekl: ,,Je to jeden ze scénářů. Nemohu říci, že Řecko nezbankrotuje. Dlouho jsem byl přesvědčený, že bankrot není nutný. Teď ale přichází z Řecka nepříliš povzbudivé zprávy."