Řecko se zřejmě do roka dostane do platební neschopnosti poté, co partnerům z eurozóny dojde s touto vysoce zadluženou zemí trpělivost. Není však příliš pravděpodobné, že Řecko eurozónu opustí. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi ekonomy.

Pravděpodobnost bankrotu Řecka je podle průzkumu 65 procent. Polovina respondentů přitom předpokládá, že Řecko vyhlásí platební neschopnost během příštích 12 měsíců. Pravděpodobnost odchodu země z eurozóny však podle průzkumu činí pouze 20 procent.

V klíčových zemích eurozóny roste nespokojenost kvůli neschopnosti Řecka plnit rozpočtové cíle, ke kterým se Atény zavázaly v rámci mezinárodní finanční pomoci. To zvyšuje obavy finančních trhů z bankrotu země či dokonce z jejího vystoupení z eurozóny, napsala agentura Reuters.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Letos v červenci byl na mimořádném summitu eurozóny dohodnut druhý záchranný úvěr ve výši 109 miliard eur, k němuž mají na rozdíl od prvního úvěru přispět i soukromí věřitelé.

Výměnou za mezinárodní finanční pomoc musí Řecko plnit řadu podmínek, zejména privatizovat státní firmy a zavádět úsporná opatření s cílem snížit zadlužení. Tato opatření zahrnují například snižování mezd ve státním sektoru a penzí či zvyšování daní, což má negativní dopad na ekonomickou aktivitu.

Ministři financí Evropské unie budou ode dneška do soboty v jihopolské Vratislavi hledat cestu z dluhové krize a jednat o záchraně eura. Jejich schůzky se účastní také americký ministr financí Timothy Geithner. Finanční trhy doufají, že se ministrům podaří najít způsob, jak se s krizí vypořádat a zajistit, aby se nerozšířila na větší země eurozóny.