Společné evropské dluhopisy, tedy takzvané eurobondy, nejsou vhodným prostředkem k řešení prohlubující se dluhové krize v eurozóně.

Uvedla to ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová. Upozornila, že "kolektivizace dluhů" současné problémy nevyřeší. 

Podle Merkelové z krize nevede žádná rychlá a jednoduchá cesta, řešením je pouze postupné napravování stavu veřejných financí jednotlivých států, napsala agentura Reuters.

"Eurobondy jsou naprosto špatné," řekla kancléřka při návštěvě autosalonu ve Frankfurtu.

"K dosažení společných úrokových sazeb (u dluhopisů) potřebujete obdobné úrovně konkurenceschopnosti, obdobné rozpočtové situace. Nedospějete k nim kolektivizací dluhu," dodala.

Někteří politici i ekonomové považují společné dluhopisy za nástroj, který by mohl přispět k řešení současné dluhové krize. Další však upozorňují, že problémové země by po jejich zavedení ztratily motivaci k napravování špatného stavu veřejných financí.

Šéf Evropské komise José Barroso ve středu uvedl, že komise brzy zveřejní dlouho slibovanou studii o možnostech zavedení eurobondů. Barroso však také upozornil, že eurobondy by nepřinesly okamžité vyřešení krize. Evropské akcie ve středu díky nadějím na zavedení eurobondů posílily.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru