Dolní komora španělského parlamentu v pátek podle očekávání schválila ústavní reformu, která do základního zákona zařazuje limity rozpočtového schodku a veřejného dluhu.

Příští týden budou podle agentury AFP o ústavní změně hlasovat senátoři; také u nich se čeká, že novelu podpoří.

Španělsko je tak na cestě stát se první zemí, která vyslyšela francouzsko-německou výzvu z poloviny srpna, aby všech 17 členů eurozóny do léta 2012 zakotvilo ve svých ústavách stropy rozpočtových schodků.

Na návrhu se minulý týden shodly dvě největší španělské strany - vládní socialisté a opoziční lidovci -, takže konečné schválení se v Madridu zdá být předem zajištěno. Poslanci hlasovali pro návrh v poměru 316 ku pěti hlasům.

Diskuse před hlasováním však byla velmi živá, protože malé strany reformu ostře kritizovaly, protože podle nich není nutná a je přijímána příliš rychle. Vyzvaly také k jejímu schvalování v referendu.

Trhy diktují ústavu

Po referendu v této otázce volaly i tisíce demonstrantů, kteří se proti reformě sešli ve čtvrtek večer v Madridu. Odsuzovali podle nich "diktát trhů".

U budovy parlamentu dnes protestovaly desítky lidí za přítomnosti početných policejních sil. Hlavní odborové svazy vyzvaly k "velké demonstraci" v Madridu na 6. září, tedy den před předpokládaným hlasováním v Senátu.

Příslušný ústavní dodatek nebude obsahovat čísla. Bude ho ale doprovázet zákon, který určí strop rozpočtového schodku na 0,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a stanoví kritéria postupného snižování dluhu. Zákon začne platit v roce 2020.

Katalánská samospráva požaduje, aby mohla navýšit  zadlužení v případě mimořádných událostí, jako jsou přírodní katastrofy. Nyní o tom může rozhodnout pouze centrální vláda.

Levice také kritizuje, že takto tvrdé rozpočtové omezení nepřijatelně zkrátí sociální výdaje.

Objem dluhu v poměru k HDP údajně nebude smět překračovat limity stanovené Evropskou unií. Podle takzvaných maastrichtských kriterií nesmí zadluženost země přesáhnout 60 procent HDP.

Španělsko je jednou ze zemí eurozóny, které jsou zadlužením a rozpočtovým schodkem postiženy nejvíce. Schodek by měl letos dosáhnout asi šesti procent a státní dluh skoro 69 procent hodnoty HDP.

Gratulovala Merkelová i Moody´s

Španělsku již za jeho rozhodnutí gratulovala německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Sarkozy. Pozitivní hodnocení si také vysloužilo od ratingové agentury Moody´s.

Zůstává otázkou, jak bude tato převratná novinka v ekonomické historii Evropy fungovat v praxi a zda Španělé skutečně nastaví rozpočtový deficit v roce 2020 na "pouhá" 0,4 % HDP a podaří se jim toto kritérium také dodržet.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru