Řecký rozpočtový deficit bude vyšší, než se původně očekávalo. Takové zprávy z jihoevropské země prosakují už několik dní, teď ale celá situace nabírá na obrátkách.

Do Řecka se před několika dny vypravili zástupci Evropské unie a  Mezinárodního měnového fondu, aby prozkoumali stav veřejných financí a rozhodli o uvolnění další tranše pro zadluženou zemi.

Jenže vyjednávání ohledně dalšího úvěru mezi mezinárodními komisaři a řeckou vládou ztroskotalo kvůli sporům ohledně budoucího vývoje stavu veřejných financí Řecka.

Zástupci EU a MMF tak v pátek vyjedávání přerušili a vrátí se k nim až za deset dní.

,,V noci bylo rozhodnuto, že první kolo vyjednávání došlo ke svému závěru. Druhé kolo začne zhruba za deset dní, přesně 14. září," řekl novinářům řecký ministr financí Evangelos Venizelos.

Tato doba bude využita k prostudování ekonomických dat na technické úrovni. Podle Venizelose tak nebyla jednání zcela ukončena.

Příliš malý pokrok

To potvrzuje i Evropská komise, Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka. Podle nich Řecko učinilo pokrok, ale stále není dostatečný.

Agentury však upozorňují, že Atény předtím o žádné přestávce nemluvily a MMF chtěl misi dokončit do 5. září. Přestávka je tak podle nich známkou napětí mezi věřiteli a Řeckem.

Podle agentury Reuters řecký deficit rozpočtu v poměru k HDP bude v letošním roce činit nejméně 8,6 procenta. Oficiální odhad tamní vlády je přitom zhruba 8,1 procenta, závazek pak dokonce činí 7,6 procenta.

Řecký dluh v současnosti dosahuje na 350 miliard eur (v přepočtu zhruba 8,5 bilionu korun).

Řecko musí urychlit reformy

Inspektoři MMF, EU a ECB zahájili v pondělí kontrolu účetnictví a zákonů Řecka. Na jejím základě mají rozhodnout, zda země učinila dostatečné pokroky, aby mohla získat další slíbené peníze z pomoci, které mají odvrátit její bankrot.

Podle úředníků blízkých inspektorům zatím nelze říct, zda Řecku hrozí, že by nedostalo dalších osm miliard z pomoci, protože v současnosti zemi ohrožuje mnohem hlubší recese, než se čekalo.

Analytici věří, že Řecko dostane další splátku pomoci, čeká ho však zřejmě varování, že musí urychlit reformy.

Podle zdroje bude uvolnění dalších peněz záviset na přesných číslech o deficitu, na tom, co k nim přispělo, a na tom, zda bude Řecko schopné případné výpadky dohonit.

Privatizační plán v ohrožení

Inspektoři EU, MMF a ECB podle zdroje upozorňují na tři hlavní problémy.

Kromě horšího ekonomického výkonu jsou to problémy se zaváděním některých střednědobých opatření, která buď nebyla zavedena vůbec, nebo se zpožděním. Výnosy ze zavedených opatření, zvláště z daní, jsou pak nižší, než se předpokládalo. 

Atény rovněž slíbily, že získají do konce září z privatizace 1,7 miliardy eur a do konce letošního roku pět miliard eur. Zatím však vláda pouze využila opci na prodej podílu deset procent ve firmě Hellenic Telecom německému Deutsche Telekom za 400 milionů eur.

Do konce měsíce by tak měl stát prodat ještě majetek za 1,3 miliardy eur. "Vláda si myslí, že může tento cíl splnit, my však máme vážné pochyby o tom, zda to dokáže," řekl zdroj agentuře Reuters.

Akciový trh propadá

Na zprávy ohledně neplnění mezinárodních podmínek Řeckem reaguje aténská burza. Tamní index Athex 20 klesal v poledne o 4,5 procenta, když poté korigoval a v 15:00 hodin klesá jen 3,2 procenta.

Na tomto propadu mají největší podíl banky. Bankovní sektor v Řecku totiž oslabil až o 7 procent.

Řecký trh ale není v poklesech sám. Hlavní evropské trhy také padají. Britský FTSE 100 o 2,21 procenta, německý DAX o 3,36 procenta a francouzský CAC 40 o 3,33 procenta.