Svět stojí na pokraji nové krize, uvedl v komentáři ke snížení ratingu USA na serveru německého ekonomického deníku Handelsblatt přední německý ekonom Klaus Zimmermann. Očekává přitom další snižování amerického ratingu, a to i od ostatních agentur.

Jiní němečtí ekonomové se zase obávají negativních dopadů vývoje v USA na Německo. Financial Times Deutschland (FTD) považuje "americké fiasko" za budíček pro zbytek světa.

"Stojíme zcela na pokraji nové krize, zejména proto, že mezinárodní hospodářský motor je znovu slabší," píše Zimmermann a připomíná, že současné dluhové problémy nejen USA jsou již dlouho známy.

"Rozhodnutí ratingové agentury Standard & Poor's poprvé snížit bonitu USA na stupeň AA+ je dramatickým budíčkem, který by měl konečně rozhýbat roky protahované strukturální rozpočtové problémy USA," soudí profesor univerzity v Bonnu a ředitel Německého Institutu pro budoucnost práce.

 

Kompromis, na němž se minulý týden dohodli američtí politici, podle něj představuje jen pokus o získání času do prezidentských voleb. "A do té doby dojde k dalšímu snižování ratingu. Očekávám další snižování, a to i od ostatních ratingových agentur," je přesvědčen Zimmermann.

Spojené státy podle něho potřebují "jízdní řád k oddlužení", jehož cílem bude "generální zákaz nového zadlužování". "Dluhová brzda, nedávno zakotvená do německé ústavy, by mohla být i pro USA zajímavým řešením," navrhuje někdejší prezident Německého institutu pro ekonomický výzkum.

Zpomalení USA dopadne i na Evropu

Joachim Scheide z kielského Institutu pro světovou ekonomiku se obává, že současný vývoj v USA by mohl mít negativní vliv i na Německo. Snížení bonity USA podle něj může oslabit poptávku po amerických dluhopisech, což bude mít za důsledek zvýšení úroků ve Spojených státech. "Zvýšení úroků zastaví americkou konjunkturu, a to bude mít dopady ve světě a samozřejmě také na Německo," uvedl Scheide v pondělním vydání deníku Die Welt.

Hlavní ekonom Berenberg Bank Holger Schmieding sice neočekává pokles zájmu o americké dluhopisy, obává se ale, že diskuze o bonitě Spojených států se negativně promítnou do nálady amerických podnikatelů i spotřebitelů. "Tím by konjunktura dostala další sprchu, a to jak v USA, tak u nás," soudí Schmieding.

"Ztráta ratingu AAA pro USA neznamená zánik ani nepřivede svět do zkázy. Ukazuje ale, že takhle to dál nejde se zadlužováním jako důsledkem politické nekultury," píše FTD v redakčním komentáři nazvaném "Americké fiasko budíčkem pro zbytek světa".

Snížení amerického ratingu podle deníku poškodilo obraz americké měny jako "absolutně bezpečného přístavu" i celých Spojených států jako nepopiratelné velmoci.

"To dál otřese kdysi neotřesitelným optimismem a vírou Američanů ve svou zemi a v populaci bude růst strach ze ztráty důležitosti," domnívá se FTD.