Představitelé Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky (ECB) začali v Lisabonu zkoumat, jak Portugalsko plní podmínky mezinárodní finanční dohody.

Tu si země dohodla ve výši 78 miliard eur (asi 1,9 bilionu Kč) letos na jaře. Jde o první čtvrtletní revizi a její výsledek určí, zda věřitelé uvolní i další tranši záchranného úvěru.

Portugalsko se od podmínek podpory odklání

Takzvaná trojka, tedy představitelé EU, MMF a ECB, v Lisabonu zůstane asi dva týdny.

Zaměří se hlavně na tu část podmínek, která stanoví, jak má Portugalsko postupovat při snižování rozpočtového deficitu.

V této oblasti je totiž Lisabon ve skluzu, ačkoli slíbil, že nedostatky odstraní. Většinu opatření vláda plní.

,,Dnes začala další revize plnění dohodnutých podmínek. Víme, že vláda již uvedla, že se od původně dohodnutého programu odklání. Oznámila také, že učiní opatření, aby ten odklon vyřešila," uvedla mluvčí Evropské komise Chantal Hughesová.

Mise bude podle ní jednat o všech podrobnostech dohody s představiteli portugalské vlády.

Země zatím další pomoc nebude potřebovat

Verdikt mise předurčí, zda věřitelé uvolní druhou tranši, anebo stanoví dodatečné podmínky pro plnění původně dohodnutého programu.

Výsledek jednání mise poslouží i jako lakmusový papírek, který by měl naznačit, zda se Portugalsko nebude muset vydat cestou Řecka a požádat o druhý záchranný úvěr.

Analytici tvrdí, že Portugalsko má pořád ještě určitý manévrovací prostor. Proto je podle nich zatím předčasné hovořit o tom, zda bude muset i Lisabon žádat o druhý záchranný úvěr.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru