Pokud trhy zareagují na páteční zveřejnění zátěžových testů bank negativně, unie začne okamžitě jednat o navýšení záchranného fondu eurozóny (EFSF). Novinářům to v úterý po jednání ministrů financí EU v Bruselu řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

"Pokud přijde propad, což si nemyslíme, protože ministři doufají, že transparentnost toho zveřejnění napomůže k uklidnění situace, pak by se muselo urychleně mezi členskými státy EU jednat o nástroji EFSF," uvedl Zídek.

 

Na výslovný dotaz, co by změny v záchranném fondu mohly znamenat, náměstek ministra uvedl, že navýšení fondu či možnost zpětného odkupu řeckých dluhopisů na trhu právě prostřednictvím EFSF.

"Bude se čekat na páteční zveřejnění stress testů evropských bank a bude se čekat na reakci trhů po víkendu," dodal Zídek.

Dluhová krize v eurozóně, která si v uplynulém roce vyžádala záchranu Řecka, Irska a Portugalska, se zhoršila minulý týden, když se terčem obav stala Itálie. Zemi s druhým největším dluhem v evropské sedmadvacítce ve výši 120 procent HDP ubližují především vnitropolitické spory a nedostatek reforem. Významně se prodražilo i financování státního dluhu Španělska.

Evropská unie nejspíš na pátek svolá i mimořádný summit celé evropské sedmadvacítky, přestože konečné datum ještě nebylo stanoveno. Dluhová krize v eurozóně se totiž více než rok od svého vypuknutí neustále zhoršuje a začíná ohrožovat i velké ekonomiky jako Itálie či Španělsko. Stoupá přitom i nervozita nečlenských států eurozóny, tedy i Česka. Jejich ekonomiky jsou totiž na vývoji v měnové unii životně závislé.

"Nečlenové eurozóny, zejména Británie, vyzvali eurozónu k dalšímu jednání o možných opatřeních. Zástupci eurozóny sdělili, že situace je vážná, nicméně oni v této chvíli diskutují o možných opatřeních," řekl Zídek. Země mimo eurozónu včetně Česka si již v minulosti stěžovaly, že je státy měnové unie o svých rozhodnutí příliš neinformují.

Unie po pondělním jednání čelila ostré kritice ekonomů a analytiků, že se nedokázala dohodnout na dostatečně razantních a věrohodných opatřeních ke stabilizaci Řecka. V důsledku toho i v úterý rizikové přirážky u italských a španělských dluhopisů lámaly rekordy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru