Hlavní řecké odborové svazy vyhlásily na 28. a 29. června generální stávku. Reagují tak na chystané projednávání a schvalování programu úspor požadovaných eurozónou v řeckého parlamentu. Půjde již o čtvrtou generální stávku v tomto roce, tentokrát prodlouženou na 48 hodin.

O vyhlášení stávky bylo rozhodnuto již před několika dny, ale přesná data byla stanovena až po středečním oznámení termínů projednání úsporného programu v parlamentu.

Ke stávce se rovněž připojí odborová organizace státních zaměstnanců ADEDY a skupina Řeků, kteří od 25. května kempují na protest proti vládním úsporám před parlamentem.

Kontroverzní úsporný rozpočtový plán na roky 2012-2015 je podle vlády a řeckých věřitelů podmínkou pro vyplacení 12 miliard eur, jež jsou pátou splátkou z celkových 110 miliard eur, které Řecku přiznaly státy eurozóny a Mezinárodního měnového fondu loni v květnu.

Zelenou by měla platba dostat 3. července při setkání států eurozóny v Lucemburku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru