Na nedělní schůzce ministrů financí eurozóny by se mělo rozhodnout jen o uvolnění další části úvěru z loňského záchranného programu pro Řecko v celkové sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu korun).

O plánu nové finanční pomoci předlužené zemi budou ministři jednat na další schůzce, tedy 11. července, řekl ve čtvrtek evropský komisař pro ekonomiku a měnu Olli Rehn. Finanční trhy zpráva příliš neuklidnila a pojištění proti bankrotu Řecka se dostalo na nejvyšší úroveň na světě.

Ministři eurozóny scházející se v rámci takzvané Euroskupiny se ve středu snažili dojednat, jak by se mohli do programu nové pomoci Řecku zapojit soukromí investoři, k žádné dohodě však nedošli. Všechny návrhy narážejí na to, že ratingové agentury předložené návrhy nepovažují pro soukromé investory za dobrovolné.

Komentáře k tématu

Úvěrový rating Řecka by v takovém případě spadl na nejnižší úroveň D čili platební neschopnost, což by mohlo mít těžké dopady na celou eurozónu. S ohledem na to se proti nedobrovolnému zapojení investorů staví zejména Evropská centrální banka a obavy má i Evropská komise spolu s řadou členských zemí.

Hodnota řeckých dluhopisů na minimu

Hodnota řeckých státních dluhopisů s desetiletou lhůtou splatnosti čtvrtek kvůli nejistotě ohledně finanční pomoci Řecku klesla na nové minimum nejméně od zavedení eura a jejich cena činí už jen asi polovinu nominální hodnoty. Cena jejich pojištění proti platební neschopnosti vzrostla o 1,74 procentního bodu na 19 procentních bodů, takže jsou nyní nejvyšší na světě, uvedla agentura Markit.

Výpočty agentury Reuters na základě údajů Markit ukazují, že pravděpodobnost řeckého státního bankrotu je nyní 80 procent při podílu 40 procent, které investoři z investic do řeckých dluhopisů získají zpět.

Podobné výpočty pro Portugalsko a Irsko ukazují asi 50procentní pravděpodobnost bankrotu. "Na světě teď neexistuje jiný stát, který by měl náklady pojištění vyšší než Řecko. Nejblíže je asi Venezuela, Řecko je ale úplně mimo a tvoří vlastní kategorii," řekl analytik Markit Gavan Nolan.

Ministři obnoví jednání v neděli

Ministři budou znovu jednat v neděli a v pondělí, kdy by měli schválit další tranši úvěru z řeckého balíku sjednaného loni v květnu s Mezinárodním měnovým fondem. Ten už dal podle činitelů EU najevo, že novou tranši schválí. Dnes však mluvčí fondu Caroline Atkinsonová sdělila, že pokračující finanční podpora Řecka z jeho strany je podmíněna tím, že Atény budou provádět dohodnuté ekonomické reformy.

Politická situace v Řecku se však komplikuje. Řeckému premiérovi Jorgosi Papandreovi nevyšel záměr vytvořit novou vládu národní jednoty s konzervativní opozicí, která by pokračovala v reformách. Ve středu oznámil, že vytvoří novou vládu v rámci svého Panhelénského socialistického hnutí (Pasok).

,,Jsem přesvědčen, že v neděli bude Euroskupina schopna rozhodnout o uvolnění páté tranše půjčky pro Řecko na počátek července," sdělil komisař Rehn. Dodal, že ministři budou na dvoudenní schůzce jednat i "o obsahu a podmínkách následnického programu pro Řecko a o povaze zapojení soukromého sektoru se záměrem přijmout rozhodnutí na dalším zasedání Euroskupiny 11. července".

Rehn se domnívá, že takovýto dvoufázový přístup umožní Řecku vyhnout se vyhlášení bankrotu a připraví cestu k dohodě o střednědobé strategii. "Znamená to, že financování řeckého státního dluhu může být zajištěno do září a mezitím v červenci rozhodneme, co bude po září," řekl komisař.

Podle dnešního vyjádření zdrojů z EU chce Německo dohodu o nové pomoci Řecku odsunout až na září. Němci podle zdrojů přiznávají, že jednání o dohodě na nové finanční pomoci provázejí komplikace.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru