Kurz eura na světových trzích ve čtvrtek klesl na rekordní minimum vůči švýcarskému franku. Způsobil to předseda seskupení ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker poznámkami, které vyvolaly obavy, zda Mezinárodní měnový fond uvolní další tranši finanční pomoci pro zadlužené Řecko. Kurz eura pak také smazal většinu dnešního zisku vůči dolaru.

Kurz eura klesl podle elektronického systému EBS až na 1,2235 CHF, poté se ale mírně oživil na 1,2243 CHF s denní ztrátou půl procenta. Vůči dolaru měl kurz eura zisk 0,1 procenta na úrovni 1,4094 USD.

Nad 1,42 USD dnes euro vzrostlo díky zprávě z Číny, která má zájem o nákup portugalských obligací. "Trh se zachytil trochu déle u 1,42 USD, a pak Junckerova slova, že MMF nemusí uvolnit další tranši pro Řecko, trh skutečně vystrašila," uvedl obchodník společnosti Scotia Capital.

Radim Dohnal ze Saxo Bank: Problémy Řecky dopadají i na korunu

 

Radim Dohnal ze Saxo Bank: Problémy Řecka oslabují korunu
20110526_saxo-bank_radim-dohnal.mp4.jpg

 

MMF nebude moci pokračovat v půjčkách Řecku, dokud pro program nezíská finanční záruky partnerských zemí z EU, dodala ve čtvrtek mluvčí fondu.

Pokud by další tranši nevyplatil fond, vzrostl by tlak na neochotné evropské státy, aby to udělaly za něj, uvedl Juncker. Na to ale podle Junckera není možné spoléhat, protože některé parlamenty včetně německého a finského na to nejsou připraveny, napsala agentura Reuters.

Aténám se nedaří plnit fiskální podmínky záchranného úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v celkové sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč), protože vládní příjmy snižuje propad ekonomiky. Na návštěvě Atén je už dva týdny mise MMF a EU, která posuzuje, zda Řecko plní podmínky pro uvolnění další tranše této úvěrové pomoci.

Člen rady Evropské centrální banky (ECB) José Manuel Gonzalez-Paramo očekává, že Řecko se pro další tranši kvalifikuje. "Vůbec neuvažuji o možnosti, že by Řecko nesplnilo podmínky MMF," řekl dnes novinářům. Dodal nicméně, že Řecko musí pokročit se svými privatizačními plány a učinit dodatečná opatření k obnově hospodářského růstu a rozpočtové stability.

G8: Dluhové problémy v Evropě jsou hrozbou pro světovou ekonomiku

Představitelé předních světových ekonomik sdružených ve skupině G8 zvyšují tlak na Řecko, aby vyřešilo svou dluhovou krizi. Dluhové problémy v Evropě podle nich ohrožují světovou ekonomiku. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Představitelé Francie, Británie, Německa, Itálie, Spojených států, Japonska, Kanady a Ruska na dvoudenním summitu ve francouzském letovisku Deauville podle zdrojů v komuniké přislíbí, že budou nadále pracovat na řešení dluhových problémů. Návrh komuniké údajně také vyzývá Spojené státy a Japonsko, aby zajistily udržitelnost svých veřejných financí.

Řecká vláda v pondělí oznámila, že chce novými fiskálními opatřeními najít pro letošní rozpočet navíc šest miliard eur (zhruba 147 miliard Kč). Dodala, že začne okamžitě privatizovat státní majetek, aby si zajistila další mezinárodní úvěrovou pomoc. Opoziční konzervativci však v úterý volání vlády po podpoře nových kroků odmítli. Řecký tisk v té souvislosti psal, že vláda zvažuje vypsat kvůli úsporám referendum.

Řecký premiér Jorgos Papandreu svolal na pátek schůzku představitelů řeckých politických stran. Chce dosáhnout dohody ohledně dodatečných úsporných opatření, která jsou zapotřebí k tomu, aby se země dostala z dluhové krize.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru